Grænseværdien for dieseludstødningspartikler er blevet sænket
Torsdag 22. juli 2021 kl: 08:00
Af: RedaktionenFra 1. juli er grænseværdien for dieseludstødningspartikler sænket markant. Dermed er Danmark sammen med Holland på laveste niveau i Europa. Grænseværdien for dieseludstødningspartikler, der skal sikre et sundt og sikkert arbejdsmiljø, er fra 1. juli på 10 µg EC/kubikmeter. Den hidtidige grænseværdi var på 50 µg EC/kubikmeter, som blev indført som en del af EU’s kræftdirektiv, der trådte i kraft i februar
Grænseværdien supplerer de krav, der gælder, hvor ansatte kan blive udsat for dieselpartikler. Skærpelsen af grænseværdien skal være med til at beskytte ansatte - eksempelvis på arbejdspladser med tungt maskineri inden for byggeriet eller ved trafiknært arbejde. Koncentrationen af dieselpartikler angives som mængden af elementært kulstof (EC).
S-Regeringen har med den lavere grænseværdi fulgt anbefalingerne fra Arbejdsmiljørådet, hvor arbejdsmarkedets parter er repræsenteret. Det er samtidig regeringens ambition også at følge anbefalingen fra Arbejdsmiljørådet om at stramme grænseværdien yderligere til 5 µg EC/m3 i 2024. Dog kan nogle brancher få udsættelse til 2026, hvis de med målinger kan vise, at det ikke er muligt for dem at overholde denne grænseværdi allerede i 2024.
Ud over grænseværdien gælder der allerede i dag krav til arbejde, hvor de ansatte kan blive udsat for kræftfremkaldende stoffer såsom dieseludstødningspartikler. Disse krav til arbejdet vil også gælde fremover.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Formodet bagmand til indsmugling af over 10 ton hash er udleveret fra Spanien
- Lastbilchauffør er blevet sigtet for vanvidskørsel
- De elektriske gik 0,5 procent tilbage
- Sengetrailer har en tilladt totalvægt på godt 110 tons
- Svensk lastbilproducent oplevede øget efterspørgsel
- Narkosælgere blev sigtet for ulovlig transport af farligt gods
- Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




