Hollandsk lastbilproducent fået ordre på over 1.000 af de nyeste
Fredag 9. juli 2021 kl: 16:00
Af: Jesper Christensen
På under en måned har den hollandske lastbilproducent DAF, der er en del af den amerikanske Paccar-koncern, fået ordre på godt 1.000 lastbiler af de nyeste XF, XG og XG+-modeller. Serieproduktionen vil gå i gang i oktober
De nye modeller i den tunge ende - DAF XF, XG og XG+ - blev præsenteret 9. juni ved en stor on-line præsentation. Her fremhævede DAF's folk, at modellerne er de første, der til fulde udnytter de nye EU-regler om vægt og dimensioner, hvilket betyder, at førerkabinen kan blive længere til gavn for komforten for chaufføren.
DAF peger på, at brændstofeffektiviteten i de nye modeller er øget med op til 10 procent med en tilsvarende CO2-reduktion. DAF fremhæver også, at modellerne repræsenterer en helt ny platform, der er klar til alternative drivliner som batteri-elektriske eller brint-elektriske, som DAF har under udvikling.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




