Ombygning rykker rundt på busserne
Onsdag 23. juni 2021 kl: 15:21
Af: RedaktionenSøndag 27. juni skifter busserne både køreplaner og pladser på Aarhus Rutebilstation, når ombygningen af rutebilstationen bevæger sig ud på den afsluttende etape. Ombygningen, der blev sat i gang, da dækket over en p-kælder under busstationen var i fare for at styrte sammen, forventes at være gennemført i august, hvor passagerne får ventefaciliteter i form af bedre siddemuligheder, infoskærme, ny belysning og mere beplantning
Fra 27. juni holder busserne ved de nye perroner på den del af rutebilstationen, der er færdigombygget. Busruterne har stadig midlertidige pladser og flytter først til deres endelige pladser, når anden halvdel af ombygningen af rutebilstationen er færdig i løbet af august.
Sommerens ombygning indebærer blandt andet en række forbedringer, der kommer buskunderne til gode. Det gælder etablering af nye perroner, infoskærme, siddemuligheder og cykelstativer, mere beplantning og ny belysning.
Midttrafiks busguider hjælper kunderne med at finde deres bus søndag 27. juni klokken 9.00 - 17.00 og igen mandag 28. juni fra klokken 6.30 - 9.00.
Fra 27. juni får busserne nye køreplaner. Mange ruter vil i første omgang skifte til sommerkøreplaner, inden den nye køreplan træder i kraft i august. Langt de fleste køreplaner vil ikke være påvirket af ombygningen. Der er mindre justeringer på ruterne 123, 202 og 912X.
Interesserede kan se mere om ombygning af Aarhus Rutebilstation her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Gratis transport har fået flere til at parkere ved letbanestation
- Togoperatør kørte 6 millioner kroner hjem i første kvartal
- Elektriske delecykler skal hjælpe landsbyborgere tættere på offentlig transport
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Det første direkte tog mellem København, Berlin og Prag er sendt afsted
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde
- Politiet i Østjylland fik flere anmeldelser om pirattaxier
- Vi så på brint og busser i Bonn
- Magasinet Bus 4 - 2026 er udkommet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


