Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Uddannelsescenter tilbyder kørekort på grundforløbet

Tirsdag 22. juni 2021 kl: 12:43
Af: Redaktionen

TEC - Technical Education Copenhagen - har fået godkendt en forsøgsordning, hvor elever fra chauffør-, lager-, og lufthavnsuddannelserne kan begynde at tage kørekort, mens de er i gang med grundforløb to. Det kræver blot, at de får en uddannelsesaftale i løbet af grundforløbet. Det gælder også for lærlinge i Ny mesterlære

Hidtil har det været sådan, at man først har kunnet begynde at tage sit kørekort efter endt grundforløb. Det har gjort det svært for virksomhederne at vurdere, om deres lærlinge besidder de nødvendige færdigheder, der skal til for at manøvrere et køretøj. 


Med forsøgsordningen kan op til fire dage af kørekortundervisningen på chauffør-, lager-, og lufthavnsuddannelserne flyttes fra hovedforløbet til grundforløb to. Den kørekortundervisning, der flyttes til grundforløbet, tilrettelægges som valgfag. Kørekortet færdiggør man på sit hovedforløb.


Med en hurtigere opstart på kørekort kan TEC sikre et bedre match mellem lærling og virksomhed. Håbet er, at det vil skabe en positiv cirkel, hvor flere vil søge uddannelserne, og hvor flere vil få en uddannelsesaftale, der fastholder dem i uddannelse.


- Det er glædeligt, at vi nu som forsøgsordning kan tilbyde elever opstart på kørekort tidligere i deres uddannelsesforløb. Det giver en sikkerhed for både eleven og virksomheden, som kun kan betyde flere lærepladser, som jeg er helt sikker på, at branchen står klar med, siger Henrik Tofteng, der er bestyrelsesformand for TEC og direktør i transportvirksomheden Henrik Tofteng A/S.


Om TEC:
  • TEC er en erhvervsskole fordelt på syv adresser i Region Hovedstaden
  • TEC har over 30 erhvervsuddannelser, teknisk gymnasium, EUX, 10. klasse og efteruddannelse til faglærte og ufaglærte
  • Hvert år gennemgår omkring 20.000 mennesker en erhvervsrettet dannelse hos TEC








Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fem galvaniserede har fundet vejen til Vejen
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Transportvirksomhed i Kolding øgede overskud og medarbejderstab
- E-handlen sætter rekord igen
- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst