Norsk fødevarekoncern indgår aftale med dansk transportkoncern
Torsdag 10. juni 2021 kl: 09:53
Af: RedaktionenDen norske Orkla-koncern har indgået en aftale med den danske tranport- og logistik-koncern Frode Laursen og sikrer sig dermed en moderne og bæredygtig distribution og opbevaring af kiks og kager fra et nyt lager, der opføres i Mälardalen vest for Stockholm. Mälardalen er centrum for dagligvarehandelen i Sverige og en optimal geografisk placering for oplagring og distribution til svenske kunder
Lageret bliver opført og drevet af logistikvirksomheden Frode Laursen, der for nyligt blev kåret som årets transportvirksomhed i Danmark for sin grønne omstilling. Det nye lager opføres som en logisk følge af, at Orkla i begyndelsen af 2023 flytter produktionen af kiks til Riga i Letland.
- Det nye lager i Eskilstuna bliver et vigtigt distributionsknudepunkt for os nu, når vi bygger en ny moderne og bæredygtig kiksfabrik, siger Magnus Forsling, der er chef for råvareforsyning og logistik Orkla Confectionery & Snacks Sverige.
- Vi samler ekspertise og ressourcer for at skabe størst mulig værdi for forbrugerne, siger Simon Tjäder, der er salgsdirektør Orkla Confectionery & Snacks Sverige.
Det nye lager vil være et benchmark for bæredygtig produktion og drift. Opførelsen af lageret er baseret på et stærkt fokus på bæredygtige materialer og vil blive drevet med 100 procent vedvarende energi, intelligent energiovervågning og -kontrol, LED-belysning, regnvand og varmegenvinding.
- Vi ser meget frem til at løfte denne opgave sammen med Orkla, hvor jeg tror, at det både var vores stærke forankring i Norden, et omkostningseffektivt koncept og vores fokus på kvalitet og bæredygtighed som var afgørende for at vinde opgaven, siger Thomas Corneliussen, der er administrerende direktør i Frode Laursen.
Målet er at flytte al distribution af kiks og kager til svenske kunder fra Kungälv til Eskilstuna i andet kvartal 2022.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Årets transportlærling hedder Mathilde til fornavn og er chauffør i Struer
- To tre-akslede gardintrailer skal trækkes med fragtmand i Vestjylland
- Kurervirksomhed i Esbjerg bliver en del af en stor transport- og logistik-koncern
- Den tyske regering vil støtte selvkørende køretøjer med 14 millioner euro
- Transport- og speditionsvirksomhed i Kolding køber vognmandsforretning i Ribe
- Litauisk transportkoncern flytter transportoperationer tættere på chauffører
- Ladeoperatør med fokus på tunge køretøjer har meldt sig ind i interesseorganisation
- Fire-akslet korntip-trailer kom til Ringsted
- Godstyv satte GPS-enheder på lastvognstog
- Varebil med bånd til lastbiler fylder 10 år
- Politiet fandt paller i en polsk varebil
- Chauffør i varebil talte i telefon - og havde en motorcykelbetjent bagefter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




