Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Hurtigfærge sejler med begrænset motorkraft

Fredag 28. maj 2021 kl: 08:59
Af: Redaktionen

Problemer med en hovedmotor på Bornholmslinjens hurtigfærge »Express 1« i weekenden har vist sig at være mere alvorlige end først antaget. En skade på en ring i et leje kommer til at betyde, at »Express 1« trækkes ud af drift den kommende tirsdag


Den forgangne weekend var mekanikerne opmærksomme på en hovedmotor på »Express 1«. I første omgang - så det ud til - uden grund. Men en efterfølgende kikkertundersøgelse af motoren har vist en beskadiget ring i et leje. Det betyder, at »Express 1« må trækkes ud af drift tirsdag 1. juni. 


Det betyder også, at »Express 1« frem til tirsdag må sejle på tre motorer og derfor bliver forsinket i løbet af dagene.


Tirsdagens sejlplan med fire dobbeltture bliver dækket ind af Molslinjems andre færger - hurtigfærgen »Max« og de to konventionelle ro/pax-færger »Hammershus« og »Povl Anker«. To dobbeltture med hurtigfærgen »Max« og en enkelt dobbelttur til hver af de andre færger.


- Det positive er, at mekanikernes vedholdenhed har forhindret, at skaden kunne udvikle sig alvorligt. Det er træls at skulle sejle på tre motorer i nogle dage og træls at skulle undvære »Express 1« en dag - men alternativet med en større skade er langt værre, siger Bornholmslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.


Sejlplanen for de kommende dage ændres ikke på hjemmesiden. I stedet får gæsterne direkte besked om, at de kan møde senere til afgangene frem til tirsdag, når kaptajnerne har overblik over de reelle forsinkelser de kommende dage.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
- Transportministeren ophæver 25 timers-reglen for parkering på statslige rastepladser

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst