Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Hurtigfærge sejler med begrænset motorkraft

Fredag 28. maj 2021 kl: 08:59
Af: Redaktionen

Problemer med en hovedmotor på Bornholmslinjens hurtigfærge »Express 1« i weekenden har vist sig at være mere alvorlige end først antaget. En skade på en ring i et leje kommer til at betyde, at »Express 1« trækkes ud af drift den kommende tirsdag


Den forgangne weekend var mekanikerne opmærksomme på en hovedmotor på »Express 1«. I første omgang - så det ud til - uden grund. Men en efterfølgende kikkertundersøgelse af motoren har vist en beskadiget ring i et leje. Det betyder, at »Express 1« må trækkes ud af drift tirsdag 1. juni. 


Det betyder også, at »Express 1« frem til tirsdag må sejle på tre motorer og derfor bliver forsinket i løbet af dagene.


Tirsdagens sejlplan med fire dobbeltture bliver dækket ind af Molslinjems andre færger - hurtigfærgen »Max« og de to konventionelle ro/pax-færger »Hammershus« og »Povl Anker«. To dobbeltture med hurtigfærgen »Max« og en enkelt dobbelttur til hver af de andre færger.


- Det positive er, at mekanikernes vedholdenhed har forhindret, at skaden kunne udvikle sig alvorligt. Det er træls at skulle sejle på tre motorer i nogle dage og træls at skulle undvære »Express 1« en dag - men alternativet med en større skade er langt værre, siger Bornholmslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.


Sejlplanen for de kommende dage ændres ikke på hjemmesiden. I stedet får gæsterne direkte besked om, at de kan møde senere til afgangene frem til tirsdag, når kaptajnerne har overblik over de reelle forsinkelser de kommende dage.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst