Færgerederi har fået flere bookninger
Fredag 7. maj 2021 kl: 09:09
Af: RedaktionenDe seneste ændringer af restriktionerne for rejser mellem Danmark og Sverige har udløst mærkbart flere bookninger hos færgerederiet Stena Line, der sejler mellem Frederikhavn og Göteborg og mellem Grenaa og Halmstad
- Vi er optimistiske med hensyn til, at det her fortsætter. Vi ser allerede en positiv bookningstendens fra både den svenske og danske side op mod sommersæsonen, siger Elisabeth Lönne, der er ansvarlig for Stena Lines Danmarkslinier.
Sammenlignet med sidste år er bookningerne i april for de to færgeruter øget med 107 procent - om end fra lave niveauer. Stena Line peger på, at det generelt er rejsende med egen bil fra Danmark, der er i fremgang. Men selv dagsturene fra Götebrog til Frederikshavn og retur, hvor passagerne ikke må gå i land i Danmark, er øget.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
- Transportorganisation vil have Færdselsstyrelsen til at stoppe deling af CPR-numre
- Fabrik i Normandiet har produceret lastbiler i 70 år
- Energiselskab har åbnet flere HVO-tanke
- Blodprop satte en stopper for truckcertifikat - indtil...
- Pakkedistributør bygger lagerhotel i Kolding
- Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




