Venstre-politiker vil have Staten til at anlægge flere rastepladser
Tirsdag 4. maj 2021 kl: 15:02
Af: Jesper ChristensenVenstre ønsker, at der bliver sat 200 millioner kroner af til udvidelse og opgradering af rastepladser langs statsvejene i de kommende forhandlinger om en plan for infrastrukturen i Danmark. Da Venstre var i regering sammen med Konservative og Liberal Alliance fremlagde den daværende regering også et udspil til den danske infrastruktur. Den gang i foråret 2019, hvor VLAK-Regeringens tid var ved at rinde ud på grund af det kommende valg til Folketinget, efterlystet organisationer på transportområdet lige som i dag investeringer i eksempelvis rastepladser langs motorvejene
Venstres transportordfører Kristian Pihl Lorentzen kommer med ønsket til de kommende forhandlinger om infrastrukturen i et indlæg i Skive Folkeblad.
Interesserede kan læse mere om den tidligere VLAK-Regerings infrastrukturudspil fra foråret 2019 her:
Vognmænd ryster på hovedet over mangel på rastepladser
Vognmandsorganisation mangler rastepladsløsning i infrastruktur-plan
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Stor kontrol afslørede stjålet værktøj, narkokørsel og brud på køre- og hviletidsreglerne
- Tunnel er på vej mod første kilometerpæl
- Tre-akslet city jord tiptrailer er leveret med automatisk rullepresenning
- Solceller på taget betyder mindre CO2-udledning fra diesellastbiler
- Chauffør får bøde for at køre ind i en bro i Holbæk
- Leverandør af byggematerialer og andet godt har åbnet sit nye nationale distributionscenter
- Militær mobilitet starter med civil mobilitet
- Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- Danske lastbiler får samlet mere gods på ladet
- Danske lastbiler transportarbejder mere
- 10 ud af 12 dæk skulle skiftes
- Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




