Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Toldstyrelsen skal bruge nye medarbejdere til øget kontrol

Mandag 3. maj 2021 kl: 13:19
Af: Redaktionen

I dag bliver post og pakker kontrolleret i tolden, når de ankommer til Danmark fra lande uden for EU. Fra 1. oktober 2021 udvides kontrollen med en risikovurdering, før varerne kommer ombord på fragtflyene, og mens de er på vej til Danmark. Det ekstra lag af kontrol, som omkring 25 nye medarbejdere hos Toldstyrelsen skal tage sig af, er en konsekvens af nye EU-krav på toldområdet

De nye medarbejdere i Toldstyrelsen får deres daglige gang i Toldstyrelsens hovedsæde i Tranbjerg lidt uden for Aarhus. Her vil deres primære opgave være at risikovurdere post og pakker, inden de lastes, og mens de fragtes til Danmark.


- Det er en kerneopgave for Toldstyrelsen at kontrollere varer, der kommer til Danmark, så vi holder farlige og ulovlige varer ude af landet. De nye medarbejdere kommer til at løfte en vigtig samfundsopgave, når vi sammen med vores europæiske kolleger skruer op for kontrollen, siger Charlotte Møller, der er direktør i Toldstyrelsen.










Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lastbilforhandler ændrer sin organisation for at styrke fokus på kunderne
- Elektriske lastbiler fra Vestsverige runder 250 millioner kilometer
- Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute
- Stort færgerederi køber Østersøens nordligste færgerute med CO2-neutral drift
- Prisen for udlandsbreve falder til 46 kroner
- Flytteforretning på Fyn er endt i Skifteretten
- Transportvirksomhed på Djursland er gået konkurs
- Speditør i Glostrup er endt i skifteretten
- Dansk produceret brint er kørt til Tyskland med tankvogn
- Produktchef kommer fra lastvognsværksted i Odense
- Transportvirksomhed skifter til én lastbilleverandør
- Ny fire-akslet forvogn med kran og wirehejs skal køre med tre-akslet kære

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst