Byggevirksomhed får fransk forvogn med kran
Onsdag 28. april 2021 kl: 12:07
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center Viborg har leveret en tre-akslet Renault Trucks T 6x2 380 med Night & Day førerhus til byggervirksomheden Vognsen & Co A/S, der har hjemsted i Knebel på Mols og aktiviteter rundt i Østjylland
Den nye tre-akslede forvogn udstyret med løft- og drejbar bogieaksel. Vognsen & Co A/S valgte i første omgang et fast lad med en HMF 2820 K5 kran bag ved førerhuset. Siden tilkøbte de en FJ 700 K4 fly jib, hvilket giver kranen en samlet hydraulisk rækkevidde på godt 25 meter. Det betyder, at firmaet med lastbilen kan klare mange forskellige opgaver.
Bilen er opbygget med 5,7 meter lad. Dertil WBG træk til anhænger.
Udstyr:
Ladopbygning og montering af kran er foretaget af Bilstrup Karosseri, Stoholm. Montering af Fly Jib og indkøring af kran har HMF Galten stået for.
Alt tilslutning af lys og kran samt diverse ekstra strømopgaver og klargøring, er foretaget på opbygningsværkstedet hos Volvo Truck Center i Viborg.
Lars Herslund, Volvo Truck Center Viborg, har stået for salg og levering.

- Luftaffjedret førerkabine
- Luftaffjedret Komfort førerstol
- ACC Fart pilot
- Regnsensor
- Roadpad
- Køleskab under køje
- 8 stk LED arbejdslys
- 3 stk. LED arbejdslys på kran og Jib
- Blitz blink
- 3 værktøjskasser på chassis
Ladopbygning og montering af kran er foretaget af Bilstrup Karosseri, Stoholm. Montering af Fly Jib og indkøring af kran har HMF Galten stået for.
Alt tilslutning af lys og kran samt diverse ekstra strømopgaver og klargøring, er foretaget på opbygningsværkstedet hos Volvo Truck Center i Viborg.
Lars Herslund, Volvo Truck Center Viborg, har stået for salg og levering.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportkoncern er tilfreds med sit 2025-resultat
- Lastbiler får batteri under førerhuset og ultrahurtig Megawatt Charging
- Pakkedistributør kører elektrisk det sidste stykke
- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





