Polsk lastbil kørte med manipuleret takograf
Onsdag 14. april 2021 kl: 15:06
Af: RedaktionenSydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd gennemførte tirsdag en rutinemæssig kontrol af en polsk lastbil ved Kolding. Under kontrollen fandt politiet ud af, at der udført en teknisk manipulation af lastbilens takograf, så den optegnede hvil, selvom lastbilen kører
Forholdet betyder, at der bevidst er forsøgt at snyde med køre- og hviletidsreglerne. Derfor kan den polske vognmand og lastbilens chauffør se frem til en samlet bøde på 225.000 kroner. Både den polske chauffør og vognmanden har erkendt overtrædelserne. Lastbilen blev tilbageholdt af politiet, og vil først blive frigivet, når det samlede bødebeløb er betalt.
En domstol skal senere afgøre, om chaufføren også skal have en ubetinget frakendelse af sin førerret.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet tjekkede busser og udskrev bøder
- Færdselspolitiet tjekkede taxier og andre køretøjer i det østjyske
- 133 medarbejdere hos leverandører til Københavns Kommune får efterbetalt 3,8 millioner kroner
- Ombyggede lastbiler med lang snude skal have ombygningen med i godkendelseserklæringen
- Landet bedste arbejdspladser er fundet
- Biltransportør vil med på den elektriske vogn
- Sønderjysk vognmand hentede fire-akslet tiptrailer i Østjylland
- Rumænske palletyve blev taget af politiet
- Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
- Den største havn ved Limfjorden håndterede sidste år 2,4 millioner ton gods
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



