Svensk lastbilproducent får designpris for ny model
Tirsdag 13. april 2021 kl: 18:00
Af: RedaktionenVolvo Trucks nye Volvo FM-model har vundet Red Dot Award: Product Design 2021 i kategorien ”Produkt design for erhvervskøretøjer”
Udmærkelsen "Red Dot" er etableret internationalt som et af de mest efterspurgte kvalitetsstempler for godt design. Prisuddelingen startede i Design Zentrum Nordrhein Westfalen i Essen i Tyskland tilbage i 1955. Dagens Red Dot Jury består af et halvt hundrede internationale eksperter.
- Red Dot-prisen er en stor anerkendelse af det kreative arbejde hos Volvo Trucks’ designteam. Prisen fremhæver en velafbalanceret Volvo FM, der skaber forretnings-værdi med denne eftertragtede lastbil. Ved målrettet design af det ydre, interiør og brugererfaring, forbedrer vi vores chaufførers hverdag og holder vores samfund i gang, siger Carin Larsson, der er Volvo Trucks Chief Designer UX.
Den nye Volvo FM blev lanceret i 2020 sammen med Volvo FH, Volvo FH16 og Volvo FMX. Alle fire nye lastbiler har været i serieproduktion siden marts 2021.
Om Red Dot Award:
- Red Dot Award er en international designudmærkelse, der blev grundlagt for over 60 år siden
- De "Fremragende design" vælges af ekspertjuryer inden for produktdesign, kommunikationsdesign og designkoncepter
- Produkter fra godt 60 lande deltog i 2021-konkurrencen
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
- Elektriske lastbiler fra Holland får Truck of the Year-prisen
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- Røde postkasser er ved at forsvinde - nye dukker op i pakkebutikker
- Vognmand fra Herfølge har taget ny tip-trailer til 83 kubikmeter skrot i brug
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




