Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Arbejdsgiverorganisation kommenterer udspil om infrastrukturen

Tirsdag 13. april 2021 kl: 12:57
Af: Redaktionen

Vejene skal udvides for at forhindre kø. Det er det klare budskab fra arbejdsgiverorganisationen ATL, der er en del af Dansk Industri og organiserer en række transportvirksomheder i Danmark

ATL's direktør Lars William Wesch skriver:

I sidste uge præsenterede regeringen sit udspil til en langsigtet plan for infrastrukturen i Danmark, og i dag begynder de politiske forhandlinger. Det skal helst munde ud i en bred og ambitiøs politisk aftale, som udvider og forbedrer nogle af de mest belastede vejstrækninger i landet.
Virkeligheden er, at lastbilerne holder i kø på motorvejene. Varerne bliver forsinket, værdifulde arbejdstimer bliver spildt, og produktiviteten falder. Lige nu lægger coronakrisen en dæmper på trafikken, men det ændrer ikke på, at  E45 gennem Jylland, E20 over Fyn og en række motorvejsstrækninger i hovedstadsområdet er hårdt belastede. Der er altså brug for markante investeringer i vejnettet.

Regeringens udspil er godt og afbalanceret. På lange stræk flugter udspillet med den investeringsplan, som DI har lagt frem som inspiration til politikerne. Men der er enkelte mangler, som DI og ATL håber, at der vil blive rettet op på under forhandlingerne.
For eksempel er der ikke et ord om en ny midtjysk motorvej i regeringens udspil, og der mangler en udbygning af den belastede motorvej E45 mellem Randers N og Aarhus N.

Jeg håber, at politikerne i Folketinget bliver enige om en aftale inden sommerferien. Den skal helst række 10-15 år ud i fremtiden, og den skal for alt i verden være indgået af et bredt flertal. Det vil betyde, at der kommer gang i forbedringerne af infrastrukturen, så virksomhederne og deres ansatte ved, hvad de har at forholde sig til.




Interesserede kan se S-Regeringens udspil her:





Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flere pakker og øget fokus på omkostninger gav resultatforbedring hos postkoncern
- Vognmand i Grenaa har fået 4.680 nye hestekræfter
- Ændret bekendtgørelse om køretøjer i forsøg med modulvogntog er sendt i høring
- Fredag 18. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Transportsektor og bilindustri vil have skub i forhandlinger om vægt og dimensioner
- Vognmand på Vestsjælland valgte forvogn med fire aksler
- Ny bekendtgørelse om dobbelttrailer-vogntog er sendt i høring
- Køle-serie bliver udvidet med to nye multitemperaturenheder
- Tysk haveselskab sætter gang i automatisering af terminaktraktorer
- 780 heste har to aksler at trække på
- Fire-akslet tip-trailer har fået lidt ekstra
- Politiet har anholdt bagmænd og bude anholdt i sag om narkosalg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst