To nye lastbiler er iført det rigtige kluns til at løfte opgaverne
Mandag 12. april 2021 kl: 12:42
Af: Redaktionen
Virksomheden E. Trasborg A/S, der til dagligt arbejder med transport af køreplader og almindelig vognmandskørsel ud fra fire afdelinger - hovedafdelingen i Herlev i Hovedstadsområdet, en i Søllested på Sjælland og to i Jylland - i Bække og Hinnerup - har taget to ens fire-akslede Volvo FH-lastbiler opbygget med kran og hejs i brug
De to ens lastbiler er opbygget med hver deres Hiab X-HiPro 302 E-6 CD-kran og SAWO CLF 326S-3W-wirehejs. Kranerne, der er monteret bag førerhusene, er i 30 tm-klassen og har seks hydrauliske udskud, der giver en rækkevidde på 16,2 meter. Kranerne har blandt andet CombiDrive 3 radiostyring, automatisk lastkontrol ADC (Advanced Duty Control) og automatisk hastighedskontrol ASC (Automatic Speed Control), der nedsætter hastigheden trinløst og tilsvarende øger løftekapaciteten ved belastninger over 90 %.
Wire-hejsene, der har en tipkapacitet på 22 ton, har en hydraulisk udskydbar centermonteret kofanger på opbygningen inkl. følere tilsluttet hejsets hydraulik, således hejset ikke kan tippe uden at kofangeren er kørt ind.
Virksomheden E. Trasborg A/S, blev stiftet i 1949 og beskæftigede sig til at begynde med klunseri og genbrug. I dag beskæftiger virksomheden sig med udlejning af køreplader, vognmandskørsel og containerkørsel.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I september skaffede fagforening 12,3 millioner kroner
- På tre kvartaler har fagforening skaffet 13,9 millioner kroner
- Elektrisk færge med dieselgeneratorer er på vej til danske farvande
- Lastbiler over 3,5 ton skal betale vejafgift i Holland
- Mesterskab for lærlinge finder sted i Hjørring i 2026
- Folketingets Finansudvalg har godkendt beløb til postbetjening på småøer
- Dagligvarer kommer med elektriske stjernebiler
- Rasteplads syd for Skanderborg spærres midlertidigt i begge retninger
- Tre-akslet city-tip trailer har kasse i Hardox-stål
- Lastvognsmekaniker får lærlingepris
- Færdselsstyrelsen imødegår misforståelser om vinterdæk
- Transportselskab har offentliggjort sin første årsrapport som transportselskab
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



