To nye lastbiler er iført det rigtige kluns til at løfte opgaverne
Mandag 12. april 2021 kl: 12:42
Af: Redaktionen
Virksomheden E. Trasborg A/S, der til dagligt arbejder med transport af køreplader og almindelig vognmandskørsel ud fra fire afdelinger - hovedafdelingen i Herlev i Hovedstadsområdet, en i Søllested på Sjælland og to i Jylland - i Bække og Hinnerup - har taget to ens fire-akslede Volvo FH-lastbiler opbygget med kran og hejs i brug
De to ens lastbiler er opbygget med hver deres Hiab X-HiPro 302 E-6 CD-kran og SAWO CLF 326S-3W-wirehejs. Kranerne, der er monteret bag førerhusene, er i 30 tm-klassen og har seks hydrauliske udskud, der giver en rækkevidde på 16,2 meter. Kranerne har blandt andet CombiDrive 3 radiostyring, automatisk lastkontrol ADC (Advanced Duty Control) og automatisk hastighedskontrol ASC (Automatic Speed Control), der nedsætter hastigheden trinløst og tilsvarende øger løftekapaciteten ved belastninger over 90 %.
Wire-hejsene, der har en tipkapacitet på 22 ton, har en hydraulisk udskydbar centermonteret kofanger på opbygningen inkl. følere tilsluttet hejsets hydraulik, således hejset ikke kan tippe uden at kofangeren er kørt ind.
Virksomheden E. Trasborg A/S, blev stiftet i 1949 og beskæftigede sig til at begynde med klunseri og genbrug. I dag beskæftiger virksomheden sig med udlejning af køreplader, vognmandskørsel og containerkørsel.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Antallet af konkurser i Danmark faldt markant i juli
- Gardintrailer har fast alu-tag og lift til 2,5 ton I bagenden
- Opioid-indsmugling er i fokus hos Toldstyrelsen
- Spirituspåvirket lastbilchauffør påkørte lyssignal, lygtepæl - og personbil
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- Svensk lastbilimportør viser vejen fra chassis til færdigt køretøj
- Svensk messe med fokus på lastbiler åbner i 19. august
- Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




