Vogntog med grise væltede i grøften
Torsdag 8. april 2021 kl: 10:07
Af: Jesper ChristensenTirsdag eftermiddag omkring klikken halv fire skete der et færdselsuheld på Hadsundvej i Gjerlev mellem Randers og Hdsund. Chaufføren på vogntoget, en 32-årig kvinde, mistede herredømmet over køretøjet, da et hjul på forvognen blev fanget i den bløde grasrabat langs vejen
Det resulterede i, at både forvogn og påhængsvogn, der var fyldt med grise, væltede om på siden og flere grise slap ud og løb rundt. Hadsundvej blev spærret i begge retninger, mens grisene blev indfanget og lastbilen blev bjerget. Bjærgningsarbejdet stod på i mange timer, så klokken blev et natten til onsdag, før afspærringen helt ophævet igen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden
- Havn uden vand bliver udvidet igen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


