Vognmand giver transporterne en overførsel
Tirsdag 6. april 2021 kl: 11:28
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har leveret en ny tre-akslet KelBerg overførsels-anhænger med tre-vejstip til vognmand Flemming Thisgaard, der driver sin virksomhed med udgangspunkt i Give i Midtjylland
Den nye overførselsanhænger er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med vridningsstabiliserede forstærkningsplader i bagenden og ved tip-stemplet. To trediedele af anhængerens længde er opbygget med en tre-vejs tipramme
Bagenden, der kan justeres til containere i længder af 6.000 mm til 6.500 mm, er leveret med en udtrækbar kofanger.
Anhængeren, der er monteret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser, er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Vognmand Flemming Thisgaard har beskæftiger sig blandt andet med kurerkørsel, distributionskørsel, maskintransport, køle/temperatur følsom transport og kørsel af teknisk udstyr, samt udlejning og kørsel med container og kran.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Danske køretøjer kan synes i udlandet
- Bestanden er vokset med en procent
- Tysk transportvirksomhed har fået køletrailer nummer 1.000
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
- Lastbilchauffør blev fløjet til Rigshospitalet efter uheld
- 2025 manglede en enkelt
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Flyttevirksomhed i Hvidovre har fået 12-tons flyttebil med veksellad
- Renovationsselskab indstiller affaldsindsamling på grund af sne og is
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Myndighederne i nord forbereder sig på snestorm
- Danske lastbiler transportarbejdede lidt mindre
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |

.jpg)


