Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tysk investeringsselskab køber svensk køletransportvirksomhed

Tirsdag 30. marts 2021 kl: 12:10
Af: Redaktionen

Tysk investeringsselskab køber svensk køletransportvirksomhed

Posten Norge AS, der er ejet af den norske stat, har solgt sit svenske datterelskab Bring Frigo AB, der har hovedsæde i Helsingborg i Sverige til det tyske investeringsselskab Aurelius. Inden salget kan gennemføres, skal det godkendes af de svenske konkurrencemyndigheder

Med salget følger Bring Frigo AB's underligende selskaber, der ud over selskaber i Sverige også omfatter selskaber i Danmark, Finland, Holland, Frankrig og Norge.


Bring Frigo AB driver et netværk for temperatur reguleret logistik i Sverige og internationalt. Aktiviteterne omfatter kølevogne, køle- og fryselagre og tilpassede terminaler til håndtering af køre- og frysegods.


Bring Frigo, der for år tilbage hed Frigoscandia, havde sidste år en omsætning på omkring 2,4 milliarder svenske kroner. Antallet af ansatte er på ca. 900.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst