Hollandsk vognmand og chauffør havde rod i køre- og hviletiderne
Mandag 29. marts 2021 kl: 13:55
Af: RedaktionenUnder en rutinemæssig kontrol ved Kolding i lørdags kontrollede politifolk fra Tungvognscenter Syd, der har hjemme hos Sydøstjyllands Politi, en hollandsk lastbil med hollandske chauffører. Kontrollen endte med at koste lastbilens hollandske vognmand en stor bøde
Under kontrollen kunne politiet hurtigt afdække, at to af chaufførerne, hvoraf den ene var vognmanden selv, i løbet af natten havde ladet sig transportere som passagerer hos en tredje chauffør på vejen fra Holland til Danmark. Den tredje chauffør var stået af tidligt lørdag morgen i Padborg, hvorefter de to chauffører havde overtaget kørslen. Problemet for de to chauffører i lastbilen var, at de havde afsluttet en hel dags kørsel fredag aften i Holland og derefter været med som passagerer i en lastbil, som de senere overtog for at forsætte med at arbejde om lørdagen.
Men når man som chauffør lader sig transportere i en lastbil mellem to arbejdsperioder, så kan det i følge køre- og hviletidsreglerne betegnes som hvil, da man ikke kan afholde hvil i en kørende lastbil.
I den aktuelle sag betød det, at de to chauffører ikke havde afholdt noget hvil mellem de to arbejdsdage-
Ovennævnte forhold plus en par andre mindre forseelser betød, at den hollandske vognmand måtte betale 115.000,00 kroner i sikkerhedsstillelse, før lastbilen kunne fortsætte. Vel og mærke efter at chaufførerne havde afholdt et lovligt hvil på mindst 9 timer.
Den endelige afgørelse om forseelsens omfang og bødestørrelse skal træffes af domstolene på et senere tidspunkt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
- Anklagemyndigheden kommunikerer via ny kanal
- Tip-kærre er bygget til at køre med asfalt til asfaltmaskiner
- Tysk producent slutter den elektriske række med en ny 16 tons lastbil
- Nyt motorvejsspor mod syd skal lette trængslen på motorvejene ved Kolding
- Vognmand i Tørring tog to af samme slags med tip
- Forhandler accelererer salget af trailere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


