S-Regeringen vil give rabat for hurtig betaling
Mandag 29. marts 2021 kl: 11:13
Af: RedaktionenChauffører og vognmænd, der får pålagt en afgift for ulovlig parkering af deres lastbil eller bus på Statens veje og p-pladser, kan få rabat, hvis de betaler hurtigt. Det foreslår S-Regeringen i et forslag til ændring af Færdselsloven. Målet er at ændre kulturen blandt især udenlandske chauffører og vognmænd, der ser stort på de p-afgifter, som de bliver pålagt, når de parkerer på den forkerte side af p-reglerne i Danmark
Ifølge forslaget fra transportministeren vil den normale afgift på 2.040 kroner blive på 1.530 kroner, hvis man betaler inden for 6 til 24 dage fra udstedelsen, og 1.020 kroner, hvis afgiften betales inden for 5 dage fra udstedelsen.
En status-rapport fra september sidste år med opgørelser over udstedte parkeringsafgifter viste, at størstedelen af de udstedte afgifter på rastepladser langs motorvejsnettet udstedes til udenlandske køretøjer. Rapporten fra Færdselsstyrelsen viste også, at det kun er ca. 17 procent af de pålagte parkeringsafgift til udenlandske busser eller lastbiler, der bliver betalt.
Færdselsstyrelsen har efterfølgende indgået en aftale med et privat firma om, at dette firma skal hjælpe med at få udenlandske firma, der har haft deres lastbiler elle busser holdende på den forkerte siden af reglerne, til at betale de pålagte afgifter.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Transportvirksomhed skifter ud på direktørposten
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Udenlandske dieseltyve stjal 200 liter dieselolie og blev dømt straks efter
- Solen hjælper biler - mod flade batterier
- Tiptrailer med 36 kubikmeters kasse er sendt til Sorø
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




