Containerskib blokerer kanal og 10 procent af verdens søtransport
Torsdag 25. marts 2021 kl: 09:57
Af: Jesper Christensen
Foto: The Suez Canal Authority (SCA))
Tirsdag satte containerskibet »Ever Given« sig på tværs af Suez-kanalen og blokerede dermed 10 procent af verdens søtransport. Skibet, der sejler under Panama-flag og bygget i 2018, er blandt verdens største containerskibe OPDATERET
![]() | |
|
Siden grundstødningen har slæbebåde på vandsiden forsøgt at trække skibet på ret kurs, mens man på landsiden har forsøgt at grave skibets stævn fri af kanalkanten. Suez-kanalen besejles af omkring 50 skibe dagligt.
Torsdag først på formiddag var skibet ifølge shippingselskabet GAS atter flydende og lå langs med den ene kanal-side. Men det var ikke korrekt. På de forskellige web-sider, hvor man kan se de forskellige skibes position, ligger skibet stadig på tværs af kanalen.
Ifølge kanal-selskabet ventede mindst 64 skibe på at sejle gennem kanalen i sydgående retning, mens 42 ventede på at sejle den anden vej. Det tager typisk omkring to dage for et skib at sejle gennem Suez-kanalen.
Suez-kanalen er 190 km lang, 205 meter bred og 24 meter dyb efter en udvidelse i 2015.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Statens Istjeneste har rekvireret slæbebåd til isbrydning
- Listen over farvande med is er blevet noget længere
- Transportkoncern nåede et driftsresultat på 19,6 milliarder kroner
- Færgerute mellem Danmark og Sverige lukker
- Færgerederi skal have ny direktør
- Danmarks største erhvervshavn har sat fokus på droner
- Isen i fjorde og dele af de indre farvende breder sig
- Flere fjordhavne har is på vandet
- Is i havn stopper sejlende "busser"
- Rederi har solgt den sidste danske statsisbryder
- Dansk skibsfart bør være en del af totalforsvaret
- Færgerederi oplever stigende efterspørgsel
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






