Vognmand i Gadstrup tager fat med ny kran og hejs
Tirsdag 23. februar 2021 kl: 12:45
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo har fornyligt leveret en ny kranbil med wirehejs til vognmand Freddy Frederiksen, der driver virksomheden Vognmand.dk i Gadstrup mellem Roskilde og Køge. Kran og hejs er monteret på på en fire-akslet DAF CF 530
Kranen er en Hiab X-HiPro 262 EP-5 CD, der har en kapacitet på 26 tm. Med fem hydrauliske udskud rækker den 15,1 meter. Kranen er monteret med funktionen BDA (Boom Deployment Assistant), der er en udpaknings- og parkeringshjælp til kranføreren.
Ud over kranen har Sawo også monteret et Sawo CLF432S-3W wirehejs, der har en optrækskapacitet på 28 ton.
Vognmand Freddy Frederiksen tilbyder med Vognmand.dk en bred vifte af opgaver på transportområdet - eksempelvis containerudlejning, bortskaffelse af jord, levering og salg af sand, grus og sten samt udgravning af indkørsler og anlæg.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





