Vognmand i Gadstrup tager fat med ny kran og hejs
Tirsdag 23. februar 2021 kl: 12:45
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo har fornyligt leveret en ny kranbil med wirehejs til vognmand Freddy Frederiksen, der driver virksomheden Vognmand.dk i Gadstrup mellem Roskilde og Køge. Kran og hejs er monteret på på en fire-akslet DAF CF 530
Kranen er en Hiab X-HiPro 262 EP-5 CD, der har en kapacitet på 26 tm. Med fem hydrauliske udskud rækker den 15,1 meter. Kranen er monteret med funktionen BDA (Boom Deployment Assistant), der er en udpaknings- og parkeringshjælp til kranføreren.
Ud over kranen har Sawo også monteret et Sawo CLF432S-3W wirehejs, der har en optrækskapacitet på 28 ton.
Vognmand Freddy Frederiksen tilbyder med Vognmand.dk en bred vifte af opgaver på transportområdet - eksempelvis containerudlejning, bortskaffelse af jord, levering og salg af sand, grus og sten samt udgravning af indkørsler og anlæg.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


