Postkoncern sætter elektrisk 26-ton lastbil i drift
Mandag 15. februar 2021 kl: 09:00
Af: Jesper Christensen
Posten Norge, som blandt andet ejer selskabet Bring, der er aktiv på pakkedistrubutionsområdet - blandt andet i Danmark - har taget en tre-akslet MAN eTGM med en totalvægt på 26 ton i brug. Den nye elektriske lastbil markerer, at den norske postkoncern, der er ejet af den norske stat, er gået i gang med at gå over til at bruge mere bæredygtig energi på de tunge lastbiler
Den nye MAN eTGM er tre gange større, end de elektriske køretøjer Posten hidtil har hft i drift. Den skal køre med gods og pakker til postbutikker og virksomheder i Oslo centrum og erstatter en tilsvarende dieseldrevet lastbil.
Postens nye elektriske 26-ton lastbil har en nyttelast på 11 ton og en rækkevidde på op til 200 kilometer afhængig af forholdene. Vejr, køremåde og landskab. Det er den første elektriske tunge lastbil, MAN har leveret til en virksomhed i Norge.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





