Vognmand i Frederiksværk har fået nyt værktøj
Tirsdag 12. januar 2021 kl: 13:01
Af: Redaktionen
KTS Transport ApS i Frederiksværk, der kan klare en bred vifte af transportopgaver med kran, grab og container, har fået et nyt værktøj. Der er tale om en fire-akslet Scania G 540 opbygget med kran og hejs
Opbygningen med kran og hejs, der er foretaget hos opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Køge, består af en HIAB X-HiPro 262 EP-5 CD-kran og et Sawo CLF425S-3W-hejs.
Kranen er en mellemklasse-kran på 26 tm med fem hydrauliske udskud, der giver en rækkevidde på op til 15,1 meter. Med kranen følger en CombiDrive 3-radiostyring.
Sawo-wirehejset er et CLF425S-3W med en tipkapaciet på 25 ton. Det har hydraulisk udskydbar centermonteret kofanger. Kofangeren er med følere tilsluttet hejsets hydraulik, så wirehejset ikke kan tippe, uden at kofangeren er kørt ind.
Derudover er der monteret en værktøjskasse.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Transportvirksomhed i Kolding investerer i elektriske lastbiler
- Ny asfalt skal mindske partikelforurening fra trafikken
- Ubrugte midler flyttes til en anden pulje
- Bommen kan gå ned for udenlandske lastbiler med ubetalte vejafgiftsbøder
- Aftale om udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt skridt for transportbranchen
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Tung transport mellem Danmark og Sverige skal være lidt lettere - at gennemføre
- Vognmand i Horsens er blevet en del af en stor kran-koncern
- Chiptuning af lastbiler udløste fængselsstraf
- Vejledning om cabotagekørsel er opdateret med flere konkrete eksempler
- Politi på Sjælland har tjekket 137 studenterlastbiler i år
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |