Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Den tyske regering vil give tilskud til ophugning af lastbiler

Fredag 20. november 2020 kl: 17:00
Af: Jesper Christensen

Tysklands vigtige industri - bilindustrien, der producerer lastbiler, busser, varebiler og personbiler - har det svært på grund af en økonomisk afmatning, der så småt satte ind for et års tid siden og den aktuelle corona-stituation. Derfor vil den tyske regering give tilskud, der skal øge udskiftning af benzin- og dieselbiler til el-biler - og til skrotning af de ældste og mest miljøbelastende lastbiler

Ifølge Süddeutschen Zeitung vil den tyske regering bruge tre gange en milliard euro - cirka tre gange 7.450.000.000 kroner - på at holde gang i den tyske bilindustri.

  • En milliard euro skal gå til at støtte skiftet ti el-biler o form af en købspræmie.
  • En milliard euros skal bruges på en ophugningspræmie for ophugning af ældre lastbiler og en fornyelse af flåde af offentlige køretøjer.
  • En milliard euro skal bruges til at støtte mellemstore leverandører til den tyske bilindustri.

Forslaget om at støtte ophugning af ældre lastbiler bliver kritiseret for at tilskynde til investeringer i køretøjer med motorer, der kører på fossile brændstoffer frem for el-køretøjer, da forslaget åbner for en ophugningspræmie på op mod 15.000 euro pr lastbil, der udskiftes med en moderne Euro 6-lastbil.


Den tyske miljøorganisation NABU peger på, at mange tunge køretøjer kører i 10 år, hvor de udrangeres.  






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Politisk flertal siger nej til reklamer for flyrejser, krydstogter og nye benzin- og dieselbiler
- Elektrisk varebil fra Kina kører ud i nyt design
- Mejerikoncern har også fået elektriske lastbiler fra Holland
- Det skal være slut med flyreklamer og benzinbiler på Københavns reklamesøjler
- Otte elektriske biler skal distribuere mejeriprodukter
- Discountkæde er oppe på at have 50 elektriske lastbiler
- Containerskib under færøsk flag var det første til at få landstrøm i Aarhus
- Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Cementproducent skifter dieseltrucks ud med elektriske
- Transport- og logistikkoncern har sat kinesisk el-lastbil i daglig drift
- Solcelleleverandør fra Vejle bliver medlem af alliance for solenergisk mobilitet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst