Nærved Næstved kører vognmand ud med ny kranbil med hejs
Fredag 20. november 2020 kl: 13:27
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Stokkemarke på Lolland har leveret en en ny opbygning med kran og hejs til Alex Jensen Transport, der holder til i Holmegaard ved Næstved på det sydlige Sjælland
Opbygning med kran og hejs en monteret på et fire-akslet Scania R 650 B8X4*4NB-chassis. Kranen - en X-HiPro 262 EP-5 CD i 26 tm-klassen - er monteret bag førerhuset og har fem hydrauliske udskud, som giver den en rækkevidde på 15,1 meter. Kranen er derudover leveret med rotator, som eksempelvis kan bruges i forbindelse med grabarbejde.
Wire-hejset - et CLF425S-3W med en tipkapacitet på 25 ton - er produceret på Sawo's afdeling Sørup ved Støvring i Himmerland.
På chassiset har Sawo's folk i Stokkemarke monteret tre værktøjskasser med henholdsvis skuffer og hylder til gavlplader og kørepladenæb.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




