Pakkedistributør melder klar til sort fredag fra nyt distributionscenter
Torsdag 19. november 2020 kl: 09:37
Af: RedaktionenBring - den statsejende norske pakkedistributør - har taget et nyt logistikcenter i brug i Taulov i Trekantområdet. I den anledning melder Bring klar til at bringe pakker ud - også de mange, som ventes at komme i forbindelse med den kommende sorte fredag - Black Friday
Natten til lørdag sendte Bring de første pakker gennem det nye logistikcenter i Taulov, der er Bring's anden terminalåbning i Danmark i år. Den nye terminal, der erstatter den nuværende terminalen i Kolding, betyder at Bring udvider kapaciteten markant.
Bring's nye logistikcenter i Taulov er strategisk placeret i trekantområdet, og bliver et knudepunkt for distributionen i Danmark og en stigende Europatrafik. Logistikcenteret er bygget til at håndtere en stigende e-handel og dermed en stigningen i antallet af pakker. Ligesom logistikcenteret i Greve er bæredygtighed også her tænkt ind i bygningen, der blandt andet opvarmes af et luft-vand-varmeanlæg.
- Investeringerne i to nye logistikcentre skal ses i lyset af, at flere webshop og e-handelskunder vælger Bring. Alene i 2020 har vi allerede oplevet en stigning på 30 procent i antallet af pakker og forventer en yderligere stigning i løbet af Black Friday og jul på 40 procent. Vi har de sidste par uger arbejdet hårdt for at færdiggøre de sidste tests af det nye sorteringsanlæg, og vi står derfor langt stærkere til Black Friday med endnu større kapacitet, siger Per Buus, der er salgsdirektør for Bring i Danmark.
Højteknologisk og mere bæredygtigt logistikcenter
Med flytningen til Taulov udnytter Bring sin kapacitet langt bedre og smartere. Sorteringsanlægget giver blandt andet mulighed for at tilbyde modtagerne flere valgmuligheder under pakkens vej fra afsender ti modtager - eksempelvis ændring af leveringssted. Samtidig kan anlægget sortere på geokoordinater, der optimerer chaufførernes ruter, og dermed mindsker antallet af kørte kilometer.
- Vi vil være kundernes førstevalg, derfor arbejder vi konstant med at udvikle nye, gode løsninger for vores kunder og modtagere, og det kræver også en god infrastruktur, siger Per Buus og fortsætter:
- Vi vil over de næste par år øge antallet af medarbejdere yderligere, i takt med at antallet af pakker vokser. Selvom vi har godt med plads nu, er selve terminalen allerede forberedt på at kunne udvides i takt med at e-handlen vokser.
Bring har haft stort fokus på at forbedre arbejdsmiljø, indeklima og sikkerhed på det nye logistikcenter. Lige nu testes blandt andet et system, der låser lastbilen fast til rampen, for at minimere risikoen for ulykker.
- Vi har et ansvar for, at vores medarbejdere kan føle sig trygge, når de er på arbejde, derfor er sikkerhed en væsentlig faktor, både i forhold til allerede installerede løsninger men også at vi forsætter med at teste og se mulige forbedringer, fremhæver Per Buus
Lidt fakta om Logistikcenter Taulov:
- Logistikcenter Taulov, Kongens Kvarter i Fredericia
- 6.401 kvadratmeter terminal
- 800 kvadratmeter administration
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
- Transportministeren ophæver 25 timers-reglen for parkering på statslige rastepladser
- - Fantastiske nyheder for branchen
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |