Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

40 år gammelt transportfirma får ny tre-akslet gardintrailer

Torsdag 29. oktober 2020 kl: 11:44
Af: Redaktionen

40 år gammelt transportfirma får ny tre-akslet gardintrailer

Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny tre-akslet Kel-Berg gardintrailer til transportvirksoheden Stokholm Transport A/S, blev etableret i 1980, og som har hjemsted på Københavns vestegn

Den nye tre-akslede gardin-trailer er bygget op over et Heavy Duty-chassis med længdevanger opsvejst i I-profil og med kraftige kantskinner, der er glatte udadtil.


Gardin opbygningen har skydetag med 70 procents åbning, tre forskydelige sidestolper i hver side med bræddeholdere og i alt 24 brædder.


Bagenden lukkes med to sandwich-stålbagdøre med krydsfiner som mellemlæg. Bunden er udført med 28 mm hårdttræsplanker, mens der i kantrammen er seks kæpstokkehuller til de medfølgende 12 kæpstokke, der opbevares i et magasin på traileren.


Traileren er leveret med tre  ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Traileren er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 40.000 kg.


Den nye gardintrailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.


Om Stokholm Transport A/S:
  • Et af Stokholm Transport A/S’s specialer er transport og opbevaring af scener og teknisk udstyr for koncertproduktioner for store pop- og rocknavne, samt kørsel med TV- og teaterproduktioner
  • Virksomheden i øvrigt transport i Danmark og i udlandet
  • Stokholm Transport A/S har over 65 kørende enheder, der som tommelfingerregel bliver højst 36 måneder i virksomheden









Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
- Transportorganisation vil have Færdselsstyrelsen til at stoppe deling af CPR-numre
- Fabrik i Normandiet har produceret lastbiler i 70 år
- Energiselskab har åbnet flere HVO-tanke
- Blodprop satte en stopper for truckcertifikat - indtil...
- Pakkedistributør bygger lagerhotel i Kolding
- Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle
- Fransk transportkoncern bestiller 110 batteri-elektriske lastbiler
- Nye teknologier kan ændre spillereglerne i transportbranchen frem mod 2040
- Ny kabelplatform skal sikre vedligeholdelsen af Storebæltsbroen

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst