Vognmand blev valgt ind i DI’s hovedbestyrelse
Onsdag 14. oktober 2020 kl: 03:00
Af: RedaktionenPå DI’s generalforsamling i forrige uge blev Henrik Tofteng, der er administrerende direktør i vognmandsvirksomheden Henrik Tofteng A/S valgt til DI’s hovedbestyrelse. Vejgodstransporten er dermed repræsenteret af tre personer i hovedbestyrelsen
Henrik Tofteng har som medlem af ATL’s bestyrelse mange års erfaring med organisationsarbejde. Nu skal han også være med til at sætte præg på erhvervspolitikken bredt set som medlem af DI’s hovedbestyrelse.
Til daglig leder han en 75 år gammel familievirksomhed, der blev etableret af Henrik Toftengs morfar Knud Tofteng. I dag ses virksomhedens biler i København, Nord- og Sydsjælland, hvor de indsamler erhvervsaffald.
De øvrige repræsentanter fra vejtransporten i DI’s bestyrelse er Flemming Werner Jensen, der er administrerende direktør i Sax-Trans A/S og Anne Kathrine Steenbjerge, der er administrerende direktør i Ancotrans A/S.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



