Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand blev valgt ind i DI’s hovedbestyrelse

Onsdag 14. oktober 2020 kl: 03:00
Af: Redaktionen

På DI’s generalforsamling i forrige uge blev Henrik Tofteng, der er administrerende direktør i vognmandsvirksomheden Henrik Tofteng A/S valgt til DI’s hovedbestyrelse. Vejgodstransporten er dermed repræsenteret af tre personer i hovedbestyrelsen

Henrik Tofteng har som medlem af ATL’s bestyrelse mange års erfaring med organisationsarbejde. Nu skal han også være med til at sætte præg på erhvervspolitikken bredt set som medlem af DI’s hovedbestyrelse.


Til daglig leder han en 75 år gammel familievirksomhed, der blev etableret af Henrik Toftengs morfar Knud Tofteng. I dag ses virksomhedens biler i København, Nord- og Sydsjælland, hvor de indsamler erhvervsaffald.


De øvrige repræsentanter fra vejtransporten i DI’s bestyrelse er Flemming Werner Jensen, der er administrerende direktør i Sax-Trans A/S og Anne Kathrine Steenbjerge, der er administrerende direktør i Ancotrans A/S.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fragtmænd har fået længe trailere
- Transportvirksomhed i Odense har fået de første - og venter på de næste
- Chauffør i varebil havde sin telefon i hånden - og tre paller lattergas i varerummet
- Bro-by får et nyt truckcenter
- Fredag 17. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Online-kort viser vej til ladestandere til elektriske lastbiler
- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst