Pakkedistributør er rykket ind i ny terminal i Malmö
Tirsdag 13. oktober 2020 kl: 15:00
Af: Redaktionen
DHL Express, der er en del af Deutsche Post, rykkede mandag ind i virksomhedens nye over 10.000 kvadratmeter store terminal i Sunnanå-kvarteret i den nordøstlige del af Malmö-området
Den nye terminal rummer blandt andet et sorteringsanlæg, der kan håndtere op til 6.000 pakker i timen, hvilket er betydeligt mere end på den hidtidige terminal i Malmö.
Terminalen, der også er mere energieffektivt, vil blive udgangspunkt for omkring 50 kurerbiler, som skal levere og afhente import- og eksport-forsendelser i det sydlige Sverige.
Terminalen, der ejes af Catena og udlejes til DHL Express, vil være arbejdsplads for cirka 150 DHl-medarbejdere.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Formodet bagmand til indsmugling af over 10 ton hash er udleveret fra Spanien
- Lastbilchauffør er blevet sigtet for vanvidskørsel
- De elektriske gik 0,5 procent tilbage
- Sengetrailer har en tilladt totalvægt på godt 110 tons
- Svensk lastbilproducent oplevede øget efterspørgsel
- Narkosælgere blev sigtet for ulovlig transport af farligt gods
- Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




