Pakkedistributør er rykket ind i ny terminal i Malmö
Tirsdag 13. oktober 2020 kl: 15:00
Af: Redaktionen
DHL Express, der er en del af Deutsche Post, rykkede mandag ind i virksomhedens nye over 10.000 kvadratmeter store terminal i Sunnanå-kvarteret i den nordøstlige del af Malmö-området
Den nye terminal rummer blandt andet et sorteringsanlæg, der kan håndtere op til 6.000 pakker i timen, hvilket er betydeligt mere end på den hidtidige terminal i Malmö.
Terminalen, der også er mere energieffektivt, vil blive udgangspunkt for omkring 50 kurerbiler, som skal levere og afhente import- og eksport-forsendelser i det sydlige Sverige.
Terminalen, der ejes af Catena og udlejes til DHL Express, vil være arbejdsplads for cirka 150 DHl-medarbejdere.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Temperaturdata fra dyretransporter er til rådighed i store mængder...
- Hårdere straffe for miljøsnyd må ikke gå ud over vognmændenes retssikkerhed
- Politiet tog flyttemand i dokumentfalsk
- Mand i varebil forsøgte at snyde sig til pakker
- Lastbil kørte på tværs af motorvej
- Vognmand har fået en trailer til tunge kornlæs
- Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
- Transport- og logistikkoncern har sat kinesisk el-lastbil i daglig drift
- Solcelleleverandør fra Vejle bliver medlem af alliance for solenergisk mobilitet
- Hvid trækker hentede rød fire-akslet asfalt tiptrailer
- Skatteministeren fastholder afgifterne på dieselolie og benzin
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



