Sabro-vognmand medbringer truck med luft-affjedret sæde
Fredag 9. oktober 2020 kl: 12:02
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo, der også forhandler kørende materiel til af- og pålæsning, har leveret en medbringertruck med luftaffjedret sæde til Vognmand Michael Sørensen ApS, der har hjemsted i Sabro ved Aarhus
Medbringertrucken - en Moffett 25.4 NX - der er leveret af Sawo’s afdeling i Tilst, har har kapacitet på 2.500 kg, træk på tre hjul med fire-vejs drejning til sidelænskørsel, så chaufføren også kan levere varer ind gennem smalle passager.
Medbringertrucken har SuperReach - det vil sige teleskopgafler, saks og gaffelflyt. Masten er med duplex-roller med en løftehøjde på 3.660 mm. Dækkene er grovmønstret af typen 10/75x15.3 Tractor grip narrow for at kunne være ekstra godt kørende i terræn.
Trucken er leveret med et luft-affjedret sæde, som giver behagelige arbejdsvilkår for chaufføren. Derudover er der fremstillet et dækken til manøvrepulten og til sædet for at beskytte dem, når trucken hænger bagpå lastbilen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Glædelig jul og godt nytår
- Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


