Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Sabro-vognmand medbringer truck med luft-affjedret sæde

Fredag 9. oktober 2020 kl: 12:02
Af: Redaktionen

Sabro-vognmand medbringer truck med luft-affjedret sæde

Opbyggervirksomheden Sawo, der også forhandler kørende materiel til af- og pålæsning, har leveret en medbringertruck med luftaffjedret sæde til Vognmand Michael Sørensen ApS, der har hjemsted i Sabro ved Aarhus

Medbringertrucken - en Moffett 25.4 NX - der er leveret af Sawo’s afdeling i Tilst, har har kapacitet på 2.500 kg, træk på tre hjul med fire-vejs drejning til sidelænskørsel, så chaufføren også kan levere varer ind gennem smalle passager. 


Medbringertrucken har SuperReach - det vil sige teleskopgafler, saks og gaffelflyt. Masten er med duplex-roller med en løftehøjde på 3.660 mm. Dækkene er grovmønstret af typen 10/75x15.3 Tractor grip narrow for at kunne være ekstra godt kørende i terræn.


Trucken er leveret med et luft-affjedret sæde, som giver behagelige arbejdsvilkår for chaufføren. Derudover er der fremstillet et dækken til manøvrepulten og til sædet for at beskytte dem, når trucken hænger bagpå lastbilen.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst