Sabro-vognmand medbringer truck med luft-affjedret sæde
Fredag 9. oktober 2020 kl: 12:02
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo, der også forhandler kørende materiel til af- og pålæsning, har leveret en medbringertruck med luftaffjedret sæde til Vognmand Michael Sørensen ApS, der har hjemsted i Sabro ved Aarhus
Medbringertrucken - en Moffett 25.4 NX - der er leveret af Sawo’s afdeling i Tilst, har har kapacitet på 2.500 kg, træk på tre hjul med fire-vejs drejning til sidelænskørsel, så chaufføren også kan levere varer ind gennem smalle passager.
Medbringertrucken har SuperReach - det vil sige teleskopgafler, saks og gaffelflyt. Masten er med duplex-roller med en løftehøjde på 3.660 mm. Dækkene er grovmønstret af typen 10/75x15.3 Tractor grip narrow for at kunne være ekstra godt kørende i terræn.
Trucken er leveret med et luft-affjedret sæde, som giver behagelige arbejdsvilkår for chaufføren. Derudover er der fremstillet et dækken til manøvrepulten og til sædet for at beskytte dem, når trucken hænger bagpå lastbilen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




