Truck-tank får satelit-stander
Onsdag 30. september 2020 kl: 11:23
Af: RedaktionenØnsket om at gøre det nemmere for kunderne har fået energiselskabet OK til at udvide med ekstra stander til AdBlue på selskabets Truck Diesel-station ved Ringe. På den måde kan chauffører hurtigere få tanket både diesel og AdBlue og komme videre
Gennem de senere år er behovet for at kunne tanke AdBlue til lastbiler og bussers SCR-systemer steget. Ved Truck Diesel-stationen i Ringe har energiselskabet OK registreret et behov for øget kapacitet.
- På grund af tilkørselsforholdene i Ringe har kunder med AdBlue tank i højre side af lastbilen haft udfordringer med at tanke det produkt. Derfor har vi nu sat en ekstra satellit-stander op til AdBlue, så man nu kan tanke produktet fra begge sider af lastbilen. Det gør det nemmere for kunderne, siger Henrik Bruun, der er kædechef på Truck Diesel i OK.
Han fremhæver, at placeringen af Truck Diesel-stationen på Lombjergevej i Ringe tæt på afkørslen til Svendborgmotorvejen er ideel, da det meste af den tunge trafik til og fra Svendborg kommer lige forbi.
- Det er helt i tråd med vores ønske om, at kunderne ikke skal køre en omvej for at tanke hos os, siger Henrik Bruun.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Pantning nåede ny rekord i juli
- Roskilde-firma har fået en ny tre-akslet citytrailer med tip
- 70-årig kvinde svingede ud foran lastbil
- Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
- Esbjerg-vognmand fik 10 på en varm sommerdag
- Lastbilimportør og -forhandler har fået ny direktør
- Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef
- Luftfragten via sydjysk lufthavn kørte og fløj frem i juli
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Vognmand har trukket maskintrailer med dobbelt udtræk til Fredericia
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




