Fire-akslet med fire-hjulstræk har wirehejs
Fredag 25. september 2020 kl: 10:56
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo har fornyligt leveret en opbygning med wirehejs til AL Logistik, der holder til i Løkken i det vestlige Vendsyssel og drives af vognmand Anders Lauritzen
Wirehejset er monteret på et fire-akslet Scania R 580 B8X4*4-chassis, der er malet i sorte og røde farver. Wirehejset er af type CLF 432S-3W, der har en tipkapacitet på 28 ton.
Bagenden er af medium-typen medium med lygtehuse udført i opbukket plade. Der er hydraulisk udskydbar centermonteret kofanger, som er tilsluttet hejsets hydraulik, så hejset ikke kan tippe uden at kofanger er kørt ind.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fem tip-trailere blev sendt samme sted hen
- Færre nye lastbiler kom ud at køre
- Fire-hjulstrækker til krævende opgaver bliver opgraderet
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
- Energiselskab byder på årets el-lastbil
- Godt 1.000.000 lastbiler er forbundne til servicefunktioner
- Tre-akslet city tip-trailer skal køre med jord for Hammel-vognmand
- Landmand ved Tjæreborg har hentet ny tip-trailer til korn i Hedensted
- Vognmand fra Falster hentede ny trækker i Holbæk
- Aalborg-vognmand hentede to maskintrailere ved Silkeborg
- Bagtipkærre har både korn-top og top-pendelbagsmæk
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |