Færre rejste med færgerne til og fra havne i Sverige
Onsdag 23. september 2020 kl: 11:30
Af: Jesper ChristensenSvenske Trafikanalys, der udarbejder statistik over eksempelvis passager- og godstransporter med færger til og fra havne i Sverige, har set på trafikken i årets andet kvartal. Trafikanalys konstaterer, at persontrafikken faldt med 74 procent i forhold til samme periode sidste år
I årets andet kvartal rejste 2,2 millioner mennesker via svenske havne. Tallet dækker over et fald i udenrigstrafikken med 75 procent fra 72 millioner passagerer i andet kvartal 2019 til 1,8 millioner i andet kvartal i år. Antallet af passagerer, der rejste med indenrigsfærger i Sverige faldt med 62 procent fra 1,0 millioner passagerer i andet kvartal 2019 til 0,4 millioner i andet kvartal i år.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færgerute mellem Danmark og Sverige lukker
- Lastbil skred ud i det glatte føre
- Grænseovergange mellem Vestbalkan og Schengen er blokerede
- Hollandsk trækker kommer i en specialserie med 100 køretøjer
- Statslige redningstjenester kan bruge grønne opmærksomhedslygter
- Politiet tjekkede busser - og lastbiler på Sjælland
- Retten i Kolding har frifundet transportfirma og chauffør
- Havarikommission er blevet en del af Vejdirektoratet
- Fragtmand har solgt sin forretning til fragtmændene
- Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
- Sønderjysk entreprenør har hentet ny tip-kærre i Hedensted
- Politiet siger 40-årig lastbilchauffør for uagtsomt manddrab
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




