Kemikalieudslip fra lastbil udløste trafikale udfordringer
Tirsdag 22. september 2020 kl: 12:50
Af: RedaktionenMandag eftermiddag lidt efter klokken tre politiet i Østjylland en anmeldelse om et kemikalieudslip fra en lastbil, der holdt i et kryds i Højbjerg i den sydligedel af Aarhus-området
Udslippet var forårsaget af, at lastbilens chauffør havde foretaget en katastrofeopbremsning i krydset Ringvej Syd/Oddervej i Højbjerg, hvorved noget gods på bilen havde forskubbet sig og slået hul på en 1.000-liters tank med en kemisk væske, hvorved omkring 300 liter væske var løbet ud.
Da der var tale om kemisk væske, var det nødvendigt at afspærre både Oddervej og Ringvej Syd, mens oprydningsarbejdet stod på. Kommunens miljøvagt blev tilkaldt, og både lastbilen og vejbanen blev rengjort. Lastbilens 41-årige mandlige chauffør blev herefter vejledt om at køre både lastbil og gods til et varelager i Kolding.
Uheldet gav en del trafikale udfordringer, og oprydningsarbejdet var først helt afsluttet omkring klokken 18.30.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Landet bedste arbejdspladser er fundet
- Biltransportør vil med på den elektriske vogn
- Sønderjysk vognmand hentede fire-akslet tiptrailer i Østjylland
- Rumænske palletyve blev taget af politiet
- Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
- Den største havn ved Limfjorden håndterede sidste år 2,4 millioner ton gods
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
- Cyklist overså vigepligt og ramte skraldebil
- Stop østrigske kørselsrestriktioner
- Åben trailer har fire aksler og truck-beslag bagerst
- Svensk lastbilproducent har syv modeller med fem stjerner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




