Forsiden
      

Vognmand i Vissenbjerg valgte vogn med gående gulv

Mandag 21. september 2020 kl: 12:10
Af: Redaktionen

Vognmand i Vissenbjerg valgte vogn med gående gulv

Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny fire-akslet Kel-Berg/Knapen-trailer med walking floor til Vognmandsfirmaet Palle Phillip ApS i Vissenbjerg vest for Odense

Den nye trailer er bygget op over et selvbærende stålchassis, hvor kongeboltkonstruktionen er udført i en særlig svær og stabil stålprofil med en hjælperamme i aluminium for at give den selvbærende konstruktion en mindre egenvægt og større volumen.


Kassen har sider opbygget af 600 mm brede og indvendig fuldsvejsede alu-profiler med special overkantsprofil med løbeskinne for til en medfølgende skillevæg, som har en frigang over bunden på ca. 100 mm.


Det gående gulv er et Cargo Floor CF 500 SL-C med et bundsystem med 8 mm alu-bundbrædder i glat udgave med CF betjening.


Bagdørene er udført i alu-profiler med to lukkestænger i stål til hver dør. Øverst er der en automatisk rullepresenning.


På chassiset er der monteret to rustfri værktøjskasser, tre-trins stige i bagenden, tre-meter stige, kost- og skovlbeslag. 


Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Totalvægten er på 48.000 kg.


Den nye Walking Floor trailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tre-akslet city jord tiptrailer er leveret med automatisk rullepresenning
- Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
- Leverandør af elektiske varebiler tager sin nye varebil med på el-bilmesse
- Vognmandsfirma i Horsens tog to med fire asker og tip med fra Hedensted
- Fire-akslet tip-trailer er leveret med automatisk rullepresenning
- To svenske lastbil-modeller får fem stjerne
- Transportvirksomhed med hovedsæde i Herning hentede to trailere med en trækker
- Elektrisk varebil kan rumme knap seks kubikmeter
- Tre-akslet link-trailer kan leveres med enten boks eller gardiner
- Hollandsk lastbilproducent har en serie nye produkter med på messe
- Fransk varebil er blevet kåret som International Van of the Year 2027
- Ny drivline kan sænke forbruget med op til fire procent

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst