Svenske lastbiler kommer i stødet
Tirsdag 15. september 2020 kl: 12:56
Af: Redaktionen
Den svenske lastbilproducent, Scania, der er en del af VW-koncernen, lancerer nu en produktionsklar serie af elektriske lastbiler og passerer dermed en vigtig milepæl i omstillingen mod et bæredygtigt transportsystem. Med de nye elektriske lastbiler supplerer Scania sin nuværende hybride lastbiler med kraftigere plug-in hybride og fuldelektriske lastbiler
I første omgang er de elektriske lastbiler udviklet til distributionskørsel med eksempelvis dagligvarer i byernes centrum. I de kommende år vil Scania fortsætte udviklingen af elektriske køretøjer til alle typer godstransport, herunder også langturs- og entreprenørkørsel.
- Det er med stolthed, at vi nu markerer starten på Scanias langsigtede plan for elektrificering af godstransporten, siger Scania’s koncernchef Henrik Henriksson.
- Vi vil i de kommende år løbende introducere nye elektrificerede køretøjer i hele produktprogrammet, og vi er netop nu i gang med at tilpasse vores produktion i den retning. Her er det især vigtigt at nævne, at vi om få år også vil introducere elektriske lastbiler til langturskørsel med mulighed for hurtig opladning - for eksempel under chaufførens lovpligtige 45-timers hvileperiode, tilføjer han.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Entreprenør tager maskinerne på ny fire-akslet maskintrailer
- Vognmand i Holstebro kan sætte to stjerner i stikket
- Investeringer i land-infrastruktur kan blive katalysatoren for næste vækstfase
- Færre færger fragtede flere biler
- - Det er tilfredsstillende
- Ændringer i køre- og hviletidsbekendtgørelsen bliver udsat
- Decembers nummer ét var dobbelt så stor som nummer to
- Ulovlige overhalinger udløste straksbøder
- Danske køretøjer kan synes i udlandet
- Bestanden er vokset med en procent
- Tysk transportvirksomhed har fået køletrailer nummer 1.000
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


