Færgerederierne genvælger formand
Mandag 14. september 2020 kl: 11:31
Af: RedaktionenPå årets generalforsamling i De danske Færgerederier var der genvalg til både formand og næstformand. Kristian Djurhuus, der er administrerende direktør i ForSea, indtræder som nyt medlem af bestyrelsen
Efter årets generalforsamling i De danske Færgerederier ser den samlede bestyrelse således ud:
- Administrerende direktør Søren Poulsgaard Jensen, Scandlines Danmark A/S. Formand
- Administrerende direktør Carsten Jensen, Molslinjen A/S, Næstformand A/S
- Administrerende direktør Kristian Djurhuus, ForSea A/S. Bestyrelsesmedlem
- Jeg vil gerne takke for tilliden og genvalget til formand for Færgerederierne. Vi har været igennem en vanskelig periode med coronavirus efterfulgt af en sommer, som for indlandsfærgerne har været historisk god. Det kommende år skal vi se, om vi kan opretholde momentum for indlandsfærgerne og genvinde noget af det tabte for udlandsfærgerne, siger Søren Poulsgaard Jensen.
Elektronisk årsberetning
I forbindelse med årets generalforsamling blev årsberetningen også offentliggjort. I år udkom den elektronisk på hjemmesiden danishshipping.dk/faergerne2020/
Her er både mulighed for at få overblik over de mange fartøjer og ruter, som medlemmerne af Færgerederierne råder over og læse mere om det forgangne år for dansk færgefart.
- Det har været et meget specielt år for de danske færger. Da Danmark lukkede ned, var der stort set ingen trafik, og hele Covid-19 situation har givet nye udfordringer for Færgerederierne. Samtidig fortsatte arbejdet med at gøre færgefarten endnu grønnere, hvor færgerne blandt andet var et centralt element i det maritime klimapartnerskab. Det og meget andet kommer vi til at arbejde videre med det kommende år, siger Søren Poulsgaard Jensen.
Kigger man på tallene for gods, passagerer og biler fra 2018 til 2019 er der en lille fremgang i både biler og passagerer.
Her er passagerantallet gået fra 32,51 millioner til 32,75 millioner, mens antallet af biler er steget fra 10,16 millioner til 10,21 millioner.
Den fragtede godsmængde faldet fra 23,23 millioner ton i 2018 til 22,37 millioner ton i 2019.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vejgodstransporten holder godt fast i de unge
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



