Østjysk containerterminal skifter ejer
Tirsdag 11. august 2020 kl: 10:26
Af: RedaktionenAPM Terminals overtager ALC - Aarhus Logistics Center’s containerterminal på Aarhus havn. De to terminaler Aarhus ligger side om side på Østhavnen. Overførslen får virkning 1. september
ALC’s terminal blev etableret i foråret 2017 og har siden opnået et højt aktivitetsniveau. Men pladsmæssige begrænsninger på Østhavnen i Aarhus betyder, at ALC har besluttet at afhænde terminalen til den større aktør, APM Terminals i Aarhus.
- Aarhus har en central position for containertrafikken, og i ALC har vi inden for få år nået et stærkt aktivitetsniveau. Vi vurderer imidlertid, at det ud fra et langsigtet perspektiv vil være vanskeligt at videreudvikle vores aktiviteter. Derfor vil det også indebære udfordringer at fortsætte med at servicere vores kunder på den beste måde. Ved at sælge vores terminal til APM Terminals, sikrer vi også forbedrede muligheder for kunderne, siger Jan Dam Poulsen, der er administrerende direktør i ALC.
Med APM Terminals overtagelse af ALC's containerterminal vil kunderne få flere operationelle fordele i dagligdagen - eksempelvis øget åbningstid, øget kapacitet på kølecontainere og et højere produktivitetsniveau.Med APM Terminals som ejere vil kunderne også have direkte adgang til regelmæssige togtjenester samt et verdensomspændende linienetværk.
Med APM Terminals overtagelse af ALC's containerterminal vil kunderne få flere operationelle fordele i dagligdagen - eksempelvis øget åbningstid, øget kapacitet på kølecontainere og et højere produktivitetsniveau.Med APM Terminals som ejere vil kunderne også have direkte adgang til regelmæssige togtjenester samt et verdensomspændende linienetværk.
- Vi erhverver en interessant forretning med loyale kunder, som nu får adgang til et større netværk og med det nye udviklingsmuligheder for deres forretning. Samtidig forventer vi at være i stand til at gøre kundernes arbejdsdag mere effektiv med kun er én operatør, siger Dennis Olesen, der eer administrerende direktør Nordics i APM Terminals.
APM Terminals i Aarhus er blandt de mest effektive og moderne containerterminaler i Europa. APM Terminals, der er en del af A.P. Møller-Maersk Gruppen, driver en af verdens mest omfattende havne- og integrerede netværk med sø og landtransport.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Aarhus Havn har fået nye ugenlige anløb med forbindelse til Asien
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Rederikoncern udnævner ny chef for det digitale og information
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Færger sejlede med flere passagerer
- Containerskibe sejlede mere gods direkte mellem Sverige og Asien
- Færgerederiernes bestyrelse har fået nyt medlem
- To færger på tilsammen 117 år sejler på sidste vers
- Genanvendelsesvirksomhed har lastet 13.000 ton jernskrot fra ny kajplads i Aalborg
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Stort batteri i færgehavn skal sikre stabil forsyning
- Indiske skibsophugningsfaciliteter kan blive EU-godkendt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




