Vestjysk vognmand tipper bagud med tre-akslet kærre
Fredag 7. august 2020 kl: 10:55
Af: Redaktionen
Tistrup Vognmandsforretning i Tistrup mellem Varde og Grindsted, har nyligt taget en ny tre-akslet Kel-Berg bagtipkærre i brug
Den tre-akslede bagtip-kærre er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejset i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.
Kassen er opbygget med side i 40 mm aluprofiler med kraftige top- og bundvanger. Bunden er udført i 8 mm gennemgående Hardox-plade af særlig slidstærk legering og med tætsiddende 80 mm tværvangere under bunden.
I bagenden er der en tophængt bagklap udført i 40 mm alu-profil i kraftig alu-ramme. Tophængslet er flyttet ca. 200 mm fremme for at give større åbning ved aflæsning.
Kærren er leveret med tre ni-tons aksler med tromlebremser. Der er monteret lift på første og tredie aksel.
Den nye tipkærre er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Flyttefirma på Djursland fik en kort levetid
- Elektriske lastbiler fra Sverige rækker op til 700 kilometer
- Batteri-elektriske lastbiler kan dække flere transportopgaver
- Vognmand i Støvring sætter tre lastbiler i to-holdsskift for at være mere brændstof-effektiv
- El-lastbiler og el-busser kan lade i Aarup på Fyn
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Langeskov-vognmand tager tre nye med gående gulv i brug
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Større ro/pax-færge skal øge kapaciteten over Østersøen
- Containertransportør har fået fem på stribe - to gange
- Hobro-vognmand køber vognmandsforretning i Fjelsø
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





