Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Toldstyrelsen har fået ny handelsdirektør

Tirsdag 4. august 2020 kl: 22:22
Af: Redaktionen

Peter Bürgel Nielsen er tiltrådt som ny underdirektør for handel i Toldstyrelsen. Peter Bürgel Nielsen kommer med en solid erfaring inden for handel og logistik samt ledelse af strategi, drift, optimering og udvikling af processer


Toldstyrelsen har fået ny handelsdirektør
Peter Bürgel Nielsen er tiltrådt som ny underdirektør for handel i Toldstyrelsen.
Han har senest været ansat i en ledende stilling i Bestseller og har før det haft ledende stillinger i A. P. Møller-Mærsk og i internationale shipping- og logistikvirksomheder.


Som handelsdirektør skal Peter Bürgel Nielsen stå i spidsen for, at Toldstyrelsen kan løfte kerneopgaven med at sikre smidig handel ind og ud af Danmark.


- Peter Bürgel Nielsens erfaring betyder, at vi får en handelsdirektør med en solid ledelseserfaring samt en betydelig faglig viden om told- og handelsforhold på både nationalt og internationalt niveau, siger direktør i Toldstyrelsen, Charlotte Møller.


Hun peger på, at Peter Bürgel Nielsen i sit hidtidige virke blandt andet har været ansvarlig for udviklingsprojekter i tæt dialog med interessenter og virksomheder, hvilket er nyttigt i forhold til den udskiftning af it-systemer, som Toldstyrelsen står overfor i de kommende år,






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst