Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kranen er klar til at klare klinkerne

Mandag 3. august 2020 kl: 12:31
Af: Redaktionen

Kranen er klar til at klare klinkerne

Firmaet HL Keramik A/S, som blandt andet leverer fliser og klinker til typehusfirmaer, køkken-bad firmaer, håndværker og private kunder, har taget en ny lastbil opbygget med fast lad og kran hos opbyggervirksomheden Sawo’s afdeling i Kolding

Kranen er en Hiab X-Duo 228 E-5 i 22 tonmeter-klassen. Den har fem hydrauliske udskud med en rækkevidde på 15,1 meter og hydrauliske støtteben. Den har XS Drive radiostyring med seks manøvrehåndtag. Kranen har desuden en SAF-funktion, der er en semi-automatisk parkering og udpakning.


Det faste lad har en indvendig længde på 6.500 mm med alu-bund og 800 mm høje tre-delte sider i eloxeret aluminium. Derudover har ladet binderinge i ladbund samt en værktøjskasse.


Lad og kran er monteret på et fire-akslet Scania P 360-chassis, der har et mosaik-dekoreret førerhus, der fremhæver virksomhedens fokus-område.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportvirksomhed i Kolding investerer i elektriske lastbiler
- Ny asfalt skal mindske partikelforurening fra trafikken
- Ubrugte midler flyttes til en anden pulje
- Bommen kan gå ned for udenlandske lastbiler med ubetalte vejafgiftsbøder
- Aftale om udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt skridt for transportbranchen
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Tung transport mellem Danmark og Sverige skal være lidt lettere - at gennemføre
- Vognmand i Horsens er blevet en del af en stor kran-koncern
- Chiptuning af lastbiler udløste fængselsstraf
- Vejledning om cabotagekørsel er opdateret med flere konkrete eksempler
- Politi på Sjælland har tjekket 137 studenterlastbiler i år
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst