Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
UNDERSØGELSE MOD BILPRODUCENT:

Myndigheder undersøger Fiat og Iveco for manipulation med motorstyring

Fredag 24. juli 2020 kl: 15:06
Af: Jesper Christensen

Tidligere i denne uge oplyste Eurojust, at myndighederne i blandt andet Tyskland har indledt undersøgelser af en større bilproducent. Det er efterfølgende kommet frem, at det drejer sig om Fiat og Iveco. De to bilproducenter - Fiat under Fiat Chrysler (FCA) og Iveco under CNH Industrial - er kontrolleret af holdingselskabet Exor, der er ejet af den italienske Agnelli-familie

De to bilproducenter er mistænkt for at levere biler - personbiler og mindre varebiler - med motorer, der er udstyret med snyde-enheder, som ændrer dieselmotorernes styresystemer under kørsel. Dermed lever de ikke op til Euro-normerne og er dermed heller ikke godkendt til at køre på de europæiske veje.


De motorer, det drejer sig om, er ifølge flere internationale medier 1,3 liter Multijet og 1,6 liter Multijet, der bliver brugt i personbiler fra Alfa Romeo, Jeep og Fiat - og i varebiler fra Iveco og Fiat.


Fokus er rettet mod ni personer, der bor i Italien og deres aktiviteter i perioden 2014 til 2019.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 2025 manglede en enkelt
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Flyttevirksomhed i Hvidovre har fået 12-tons flyttebil med veksellad
- Renovationsselskab indstiller affaldsindsamling på grund af sne og is
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Myndighederne i nord forbereder sig på snestorm
- Danske lastbiler transportarbejdede lidt mindre
- Transport trækker serviceproduktionen op
- Sjællandsk transportvirksomhed køber bornholmsk virksomhed
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Øresundsbron blev passeret knap 8 millioner gange sidste år
- Hverdagen er ikke blevet mindre presset - tværtimod.

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst