Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
BUDSKAB FRA TRANSPORTORGANISATION:

I fremtiden vil transport foregå smidigt og effektivt - og under ordnede forhold

Fredag 10. juli 2020 kl: 17:00
Af: Redaktionen

Onsdagens afstemning og vedtagelse i EU-Parlamentet af EU-Kommissionens vejpakke har udløst flere kommentarer. I det følgende bringer vi en kommentar fra branceorganisationen DI Transport

- Forhandlingerne om vejpakken har fulgt en hullet og knoldet vej. Men nu lykkedes det endelig at komme i mål. Det er godt nyt for virksomheder og chauffører, som får klare og ensartede regler, når de kører på tværs af grænserne i Europa, siger Michael Svane, der er branchedirektør i DI Transport.
 

Han peger på, at transporten af varer i fremtiden vil foregå smidigt og effektivt samtidig med, at der er ordnede forhold for virksomheder og chauffører.  


- Mange lastbiler og chauffører  kører på tværs af grænserne i EU, derfor er det bydende nødvendigt, at vi har fælles EU-regler, siger Michael Svane og fortsætter:


- Det er helt afgørende, at de fælles regler bliver fulgt op af en kontrolindsats, der sikrer, at reglerne bliver håndhævet ens i EU-landene.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
- Varebiler bliver stjålet 10 gange oftere end personbiler
- Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører
- Kameraer skal forevige bilister, der kører over for rødt lys
- Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Øresundshavn har fået ny jernbanependel
- Vognmandens datter fik sit ønske opfyldt
- Renovationsbiler bliver elektriske i Vejen

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst