Konference sætter fokus på byplanlægning og kollektiv trafik
Fredag 31. juli 2020 kl: 08:00
Af: RedaktionenKollektiv Trafik Forum og Dansk Byplan Laboratorium inviterer til konference om kollektiv trafik og byudvikling. Konferencen finder sted fredag 18. september i Odense
Baggrunden for konferencen er, at befolkningstilvækst og byfortætning har skabt øget trængsel særligt i Hovedstadsområdet, Aarhus, Aalborg og Odense. En udvikling som mange af de senere års store trafikprojekter har haft til mål at håndtere - blandt andet ved at skabe sammenhæng mellem kollektiv trafik og byudvikling.
Konferencens formål er:
- at føre deltagerne ajour til de nyeste perspektiver og erfaringer fra denne udvikling og,
- at afdække mulighederne for at tage næste skridt med stærkere planlægningsmæssig og funktionel integration af den kollektive trafik og byudviklingen
Prisen for deltagelse i konferencen er 700,00 kroner, der dækker lokaleleje og forplejning. Interesserede kan læse mere og tilmeld sig her:
Før konferencen fra klokken 9.30 til 10.15 afholder Kollektiv Trafik Forum sit Årsmøde.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kameraer skal forevige bilister, der kører over for rødt lys
- Nyt passager-flow har givet færre forsinkelser på travl metro-station
- Fælles analyse har målt tilfredsheden med den kollektive trafik
- Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Broarbejde vil spærre motorvejen over Fyn
- Energiselskab har købt 21 tankstationer
- Nærbussen skal køre til Vestmøn
- Ø-færge skal i dok
- Trafikselskab melder om 173 millioner rejser
- Stigende passagertal gav fremgang i Københavns Lufthavn
- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Vinterferierejsende løftede passagertallet i februar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





