Rejsebranche får mere hjælp
Tirsdag 23. juni 2020 kl: 13:10
Af: RedaktionenS-Regeringen og et bredt flertal af Folketingets partier har indgået en aftale for pakkerejsebranchen, som spænder et sikkerhedsnet ud for de rejsende og pakkerejsebranchen frem til 31. august 2020, Baggrunden for aftalen er udsigten til stadig usikre rejsemuligheder på grund af corona-tiden og dens eftervirkninger
S-Regeringen og et bredt flertal af Folketingets partier bad for nyligt en ekspertgruppe om at komme med anbefalinger til, hvordan pakkerejsebranchen kan komme bedst muligt gennem sommeren. På baggrund af ekspertgruppens anbefalinger er S-Regeringen, Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale, SF, Enhedslisten, Konservative, Liberal Alliance og Alternativet kommet frem til en aftale, hvor der spændes et sikkerhedsnet ud for de danske rejsende og pakkerejsebranchen frem til 31. august.
Partierne er blandt andet blevet enige om følgende:
- Den nuværende statsgaranti forlænges til 31. august 2020.
- Statsgarantien øges fra 1,5 milliarder kroner til 2,25 milliarder kroner
- Koblingen mellem individuel gældsoptagning og kollektiv tilbagebetaling af tab på statsgarantien fjernes
- Videre drøftelse af oplæg til et lovforslag til justeringer af Rejsegarantifonden, så Rejsegarantifonden vil være bedre rustet til at håndtere kriser i rejsebranchen
- Rejsegarantifonden får et tilskud på 1 million kroner
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre ud af fire busser er fra en kinesisk producent
- Togoperatør sælger flere billetter med direkte forbindelse
- Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Trafikselskab indhenter erfaringer til elektrificering af minibusser i flextrafikken
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Østjysk kommune får bus med frivillige bag rattet
- Banedanmark har travlt i sporet i sommerferien
- Lufthavn ved Esbjerg får forbindelse til Holland og England
- Trafikselskab tilbyder flere afgange og gratis bybus til stor strandfest
- Vestmøn har fået bus på bestilling i områder uden busser
- Togselskab på Sjælland får ny administrerende direktør
- Københavns Politi øger bemanding i lufthavn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




