Svensk øresundshavn for royalt container-anløb
Tirsdag 23. juni 2020 kl: 13:00
Af: Redaktionen.jpg)
Royal Arctic Line anløber fra og med 2. juni Helsingborgs Hamn med det nybyggede skib »Tukuma Arctica«
Helsingborgs Hamn oplyser, at det grønlandske rederi, Royal Arctic Line A/S, anløber havnen for første gang 2. juli. Fremover vil der være anløb hver tredie uge
Baggrunden for, at Royal Arctic Line nu anløber Helsingborgs Hamn er en aftale mellem grønlandske Royal Arctic Line og islandske Eimskip om at dele skibe og dermed optimere driften og udnytte skibenes kapacitet bedre.
For helsingborgs Hamn betyder de nye anløb, at der bliver bedre forbindelser fra det sydlige Sverige til Grønland og Island.
Det første anløb bliver med det nybyggede containerskib »Tukuma Arctica«, der har en kapacitet på 2.150 teu.
Ruten, dom Helsingborg Hamn nu bliver en del af, har sit udgangspunkt i Aarhus, hvorfra det fortsætter til Torshavn, Reykjavik, Nuuk, Reykjavik, Reydarfjordur, Torshavn, Aarhus, Aalborg og Helsingborg for til sidst at afslutte i Aarhus.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Flere tog med færgerne over Øresund
- Færgebatterier kan bruges som energilager på land
- Danmarks største rederikoncern har fået en bøde på 10 millioner kroner i fusionssag
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Hybrid ro/ro-færge til Det Irske Hav bliver testet i Kina
- Rute mellem Esbjerg og England startede for 150 år siden
- Dansk tankskib skal teste moderne sejl
- Havneselskab og tøjkoncern arbejder med mindre CO2-belastning
- Nyt digitalt søkort skal beskytte biodiversiteten i danske farvande
- Giftig kemi fra skibe i kystnære områder får lovgivning i mod sig
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |