Søværnet skal deltage i aktion i Hormuzstrædet
Torsdag 11. juni 2020 kl: 12:54
Af: RedaktionenEt bredt flertal i Folketinget har torsdag givet samtykke til at udsende nye militære bidrag til henholdsvis kampen mod ISIL i Irak og til fremme af navigationsfriheden i Hormuzstrædet mellem Iran mod Nord og De Forenede Arabiske Emirater mod syd på søvejen ind og ud af den Persiske Golf
Beslutningen betyder, at Danmark fra december og halvandet år frem kan overtage ansvaret for NATO’s trænings- og kapacitetsopbygningsmission i Irak.
Endvidere sender Danmark fra august et fregatbidrag med tilhørende helikopter og en maritim indsatsenhed til Hormuzstrædet, hvor det skal operere i fire måneder frem og indgå i den europæiskledede maritime overvågningsmission, EMASOH.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vintervejret påvirker vandveje i Tyskland
- Biler og cykler på blive på Fanø
- Lodsvæsen i Tyskland skal have to nye lodsbåde
- Mildere vejr begrænser isdannelser i de danske farvande
- Havneselskab investerer i nye kontrolfaciliteter i Fredericia
- Sejlruterne forbliver nok isfrie
- Statens Istjeneste har rekvireret slæbebåd til isbrydning
- Listen over farvande med is er blevet noget længere
- Transportkoncern nåede et driftsresultat på 19,6 milliarder kroner
- Færgerute mellem Danmark og Sverige lukker
- Færgerederi skal have ny direktør
- Danmarks største erhvervshavn har sat fokus på droner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





