Søværnet skal deltage i aktion i Hormuzstrædet
Torsdag 11. juni 2020 kl: 12:54
Af: RedaktionenEt bredt flertal i Folketinget har torsdag givet samtykke til at udsende nye militære bidrag til henholdsvis kampen mod ISIL i Irak og til fremme af navigationsfriheden i Hormuzstrædet mellem Iran mod Nord og De Forenede Arabiske Emirater mod syd på søvejen ind og ud af den Persiske Golf
Beslutningen betyder, at Danmark fra december og halvandet år frem kan overtage ansvaret for NATO’s trænings- og kapacitetsopbygningsmission i Irak.
Endvidere sender Danmark fra august et fregatbidrag med tilhørende helikopter og en maritim indsatsenhed til Hormuzstrædet, hvor det skal operere i fire måneder frem og indgå i den europæiskledede maritime overvågningsmission, EMASOH.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Rederi vinder diversitetspris for tredie gang
- Mindre godsmængder prægede juli
- Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Dansk offshore-rederi overtager tysk leverandør af specialiseret teknologi og udstyr
- Færgechef forlader sin stilling
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Tre rederier er indstillet til diversitetspris
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



