Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
TRAFIKSELSKAB PÅ SJÆLLAND:

For mange glemmer gyldig billet til bussen

Onsdag 3. juni 2020 kl: 11:06
Af: Redaktionen

Der er for mange, der glemmer at have gyldig billet, når de kører med bussen på Sjælland. Det konstaterer trafikselskabet Movia, som fremhæver, at billetindtægterne er en forudsætning for den kollektiv transport

Selvom man som passager i busserne fortsat skal gå ind ad midterdøren i bussen, skal man stadig betale for transporten. Men det er der en del, der ikke gør.


Derfor satte Movia i begyndelsen af maj gang i en kampagne for at minde alle om, at man skal huske at købe billet, før man stiger på bussen. Samtidig arbejder billetkontrollen i busserne igen i fuldt omfang efter en periode, hvor nogle billetkontrollører også arbejdede som stoppestedsvagter, ligesom andre medarbejdere fra Movia, for at hjælpe passagerne på vej med de nye regler i den kollektive transport i corona-tiden.


- Vi kan se, at det høje kontroltryk og vores informationskampagne har fået flere til at huske billetten, men vi er ikke i mål. Der er fortsat dobbelt så mange, som normalt, der glemmer at købe billet, når passagerne ikke skal ind ad fordøren og forbi chaufføren. Billetindtægterne er afgørende for, at vi kan blive ved med at have god kollektiv transport, og selvom vi ikke har åbnet fordøren, skal man som kunde huske sin billet alligevel, siger kommunikationsdirektør i Movia Camilla Struckmann og henviser til, at Movia i forvejen har mistet et meget stort beløb på grund markant færre passagerer i foråret som følge af indsatsen for at forebygge spredning af corona-virus.


Dermed mangler de sædvanlige billetindtægter, der er med til at betale for bustrafikken.

 
Kampagnen for at huske at købe billet til bussen på Sjælland kører frem til udgangen af juni.

 
Movias billetkontrol følger sundhedsmyndighedernes anbefalinger for at mindske risiko for smittespredning. Det indebærer blandt andet, at billetkontrollen foregår med god afstand - i strakt arm - ligesom enhver form for fysisk kontakt med kundens billet, mobil eller rejsekort undgås. 


Passageren skal derfor også selv holde sit ID kort frem, så kontrolløren ikke skal røre ved det. Alle kontrollører har håndsprit med. 


En kontrolafgift koster 750 kroner. Til sammenligning koster en sms-billet til to zoner 24 kroner. Bruger man rejsekort til at betale for rejsen koster to zoner 16 kroner, mens tre zoner koster 21 kroner.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lufthavn på Djursland havde en passagerfremgang på knap 15.000
- Passagertallet satte rekord i lufthavn på Amager
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Myndighederne i nord forbereder sig på snestorm
- Billetkontrollører har som forsøg gået med kropskameraer i tre måneder
- Transport trækker serviceproduktionen op
- Ø-færge satte passagerrekord
- Øresundsbron blev passeret knap 8 millioner gange sidste år
- Flere sammenhængende oplæggerdage giver hurtigfærge fra Bornholm flere afgange
- Passagerer får flere busafgange mellem Aarhus og Silkeborg
- Klargøring af ny el-færger tager endnu længere tid
- Politikere i Aarhus finder penge og planer til nyt cykelparkeringshus ved banegården

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst