Busoperatør med elektrisk erfaringer tager brint-busser i brug
Tirsdag 2. juni 2020 kl: 04:00
Af: Jesper ChristensenBusoperatøren Connexxion modtager her i foråret fire brint-elektriske busser fra den hollandske busproducent VDL. VDL markerede sig i 2018 ved at levere et stort antal batterielektriske busser til Connexxion-selskabet Hermes, som indsatte busserne i VDL’s hjemby Eindhoven
De fire brintelektriske busser svarer grundlæggende til de busser, som VDL tidligere har leveret til selskabet. Der er tale om busser af typen VDL SLF-E H2, hvor H2 markerer, at har et brintbaseret kraftværk, som leverer strøm til bussernes el-motorer.
Interesserede kan læse mere om de brint-elektriske busser fra VDL i Magasinet Bus 5 - 2020, som kan hentes her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - To dieseltyve havde slangen i tanken på en lastbil
- De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
- Tysk producent slutter den elektriske række med en ny 16 tons lastbil
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Rutesimulator viser vej til opladning af lastbiler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




