Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Var det en lastbil med kran, kroghejs og grab - ja, i Varde

Torsdag 5. marts 2020 kl: 11:22
Af: Redaktionen

Var det en lastbil med kran, kroghejs og grab - ja, i Varde

Entreprenørvirksomheden Max Mathiesen & Søn A/S i Varde har taget en ny opbygning i brug. Den nye opbygning, der har et fire-akslet MAN-chassis som fundament, er bygget op med kroghejs og kran med grab hos Sawo i Kolding

Sawo Kolding har mere præcist monteret en Hiab X-HiDuo 258 EP-5 kran og et Multilift Ultima 20ZL.50-kroghejs på det fire-akslede MAN TGS 35 400 8x2-4 chassis med stålaffjedring på de forreste aksler og luftaffjedring på de bagerste.


Hiab-kranen er monteret bag førerhuset. Kranen har blandt andet manuelt opsvingbare støtteben, en manuel forlængerarm for øget rækkevidde og to ekstra ventilsektioner monteret udvendigt på kranarmen. Derudover er kranen malet i Max Mathiesen & Søn A/S grønne farve.


Sammen med kranen har Sawo leveret en KM 622 sandgrab med kapacitet på 500 liter og med kontinuerlig rotator.


Bagved kranen er Multilift kroghejset monteret. Kroghejset er med knækarm, og lav byggehøjde. Det er udstyret med ilgang, hurtig tip og safe speed. Kroghejsets ventilboks er placeret lodret ved siden af krogarmen for at give mere friplads på siden af chassiset. Det har således givet plads til en værktøjskasse i hver side.








Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ny national industripark bør placeres i Rødbyhavn
- Stilladsbil nummer to er leveret
- Tre-akslet tip-kærre har centermonteret tipstempel
- Kurervirksomhed kører elektrisk
- Dobbelt så mange 70-74-årige tager arbejde
- Vognmandsvirksomhed fra Løgumkloster er endt som et konkursbo ved Retten i Sønderborg
- Transportkoncern har fået godkendt opkøb og ændrer i ledelsen
- Chauffør skiftede 580 ældre heste ud med 660 nye
- Fagforening har skaffet halvanden million på tre måneder
- Fagforening har skaffet godt 40 millioner på tre måneder
- Chauffør kørte fra transportmesse i nyt vogntog
- Forskellen mellem de rigeste og de fattigste er på 10 ton CO2 årligt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst